Genetsko praćenje povezuje SARS-CoV-2 sa životinjama na pijaci u Vuhanu

Genetsko praćenje povezuje SARS-CoV-2 sa životinjama na pijaci u Vuhanu

Čini se da je virus iza COVID-19 prvo prešao na ljude iz zarobljenih divljih životinja na pijaci morskih plodova Huanan u Vuhanu, a sada nova studija identifikuje specifične životinje koje su verovatno nosile virus.

Nova analiza – podataka o metagenomskoj RNK prikupljenih ubrzo nakon gašenja tržišta – takođe podržava prikupljanje dokaza o poreklu SARS-CoV-2.

Prvi znaci problema bili su u Vuhanu, glavnom gradu kineske provincije Hubei, krajem 2019. Uz sada nefunkcionalnu pijacu morskih plodova i životinja, u gradu se nalazi Institut za virusologiju Vuhan (VIV), gde su naučnici proučavali koronaviruse .

Dok istraživanja pokazuju da SARS-CoV-2 nije napravljen u laboratoriji, njegovo pojavljivanje u istom gradu kao i VIV izazvalo je sumnje i inspirisalo široko rasprostranjene spekulacije. Čak i ako je evoluirao prirodnim putem, na primer, popularna teorija sugeriše da je virus mogao da pobegne nakon što su ga istraživači sakupili iz divljine.

Međutim, postoje oskudni dokazi o curenju iz laboratorije, a mnogi virolozi kažu da je daleko verovatnije da je virus prešao na ljude sa jednog od mnogih drugih sisara na pijaci Huanan, gde su uslovi bili zreli za prelivanje zoonoza.

Nadajući se jasnoći, međunarodni tim istraživača sproveo je novu analizu podataka koje je prikupio Kineski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) početkom 2020.

„Ovo je jedan od najvažnijih skupova podataka koji postoje o poreklu pandemije COVID-19“, kaže viši autor studije, evolucioni biolog Florans Debar iz Francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja (CNRS).

„Izuzetno smo zahvalni što podaci postoje i što su podeljeni.

Istražitelji iz kineskog CDC-a ušli su na pijacu Huanan na Novu godinu 2020., nekoliko sati nakon što je tržište zatvoreno zbog COVID-a. Iako su životinje već otišle, tim je uzeo uzorke iz okoline.

Nakon što je prvobitno obrisao površine u štalama u kojima su držane životinje, tim se vratio nekoliko dana kasnije da obriše još štandova, kaveza i kolica, i da prikupi uzorke iz odvoda i kanalizacije.

Takođe su koristili metatranskriptomsko sekvenciranje kako bi otkrili svaku sekvencu RNK iz svakog organizma otkrivenog u uzorcima, zajedno sa nekim DNK, i uporedili ih sa uzorcima iz ranih slučajeva SARS-CoV-2 do 14. februara 2020.

Kineski CDC tim objavio je svoje nalaze u časopisu Nature 2023. Sve zajedno, imali su preko 800 uzoraka, i iako nisu precizirali koje životinje su potencijalni posredni domaćini za SARS-CoV-2, oni su podelili svoje podatke o sekvenciranju na otvorenom. pristup repozitorijumima.

To je omogućilo novu analizu, koja identifikuje životinjske vrste u uzorcima genotipizacijom njihovih mitohondrijalnih genoma, objašnjavaju autori.

Debarre, zajedno sa prvim autorom i mikrobiologom Aleksandrom Kris-Kristofom i njihovim kolegama, pronašao je dokaze o virusu u štandovima u kojima su držane životinje, uključujući rakunske pse i cibetke. Neki uzorci su čak imali genetski materijal životinja i SARS-CoV-2 zajedno na jednom brisu.

„Mnoge od ključnih životinjskih vrsta su očišćene pre nego što su stigli kineski timovi CDC-a, tako da ne možemo imati direktan dokaz da su životinje zaražene“, kaže Debar.

„Vidimo DNK i RNK duhove ovih životinja u uzorcima životne sredine, a neke su i u štandovima gde je pronađen SARS-CoV-2“, dodaje ona. „Ovo je ono što biste očekivali pod scenarijem u kojem su na tržištu bile zaražene životinje.“

Studija je takođe uključila evolucionu analizu virusnih genoma iz ranih dana COVID-a, tražeći verovatne pretke virusa koji je pokrenuo pandemiju. Rezultati sugerišu da je malo ljudi bilo zaraženo pre izbijanja na tržištu.

„U ovom radu pokazujemo da su sekvence povezane sa tržištem u skladu sa pojavom tržišta“, kaže Debarre. „Glavna raznolikost SARS-CoV-2 bila je na tržištu od samog početka.

Na osnovu svojih nalaza, autori su napravili kratku listu životinjskih vrsta na pijaci koje su najverovatnije služile kao posredni domaćini.

Obični rakunski pas (Nictereutes procionoides) bio je genetski najzastupljenija životinja u uzorcima, navode oni, ali se genetski materijal iz maskirane palmine cibetke (Paguma larvata) takođe pojavio u tezgi sa RNK iz SARS-CoV-2.

Obe vrste su bile povezane sa prvobitnom epidemijom SARS-a, primećuju istraživači, a obični rakunski psi imaju poznatu osetljivost na SARS-CoV-2.

„Ovo su iste vrste životinja za koje znamo da su olakšale prvobitni SARS koronavirus da uskoči u ljude 2002. godine“, kaže ekolog Majkl Vorobi sa Univerziteta u Arizoni.

„Ovo je najrizičnija stvar koju možemo da uradimo – uzmemo divlje životinje koje vrve od virusa, a zatim se poigraju vatrom dovodeći ih u kontakt sa ljudima koji žive u srcu velikih gradova, čija gustina naseljenosti olakšava ovim virusima da prenesu čekaj“, dodaje Vorobi.

Iako nova studija ne dokazuje da je bilo koja životinja zaražena SARS-CoV-2, ona nudi tragove koji bi mogli da pomognu budućim istragama, zajedno sa daljim uspostavljanjem tržišta Huanan kao lansirne platforme COVID-a.

„Ovaj rad dodaje još jedan sloj nagomilanim dokazima da svi upućuju na isti scenario: da su zaražene životinje uvedene na tržište sredinom do kraja novembra 2019, što je izazvalo pandemiju“, kaže evolucioni biolog Kristijan Andersen iz Istraživačkog instituta Skrips. u SAD.

To je relevantno ne samo za retrospektivne studije porekla COVID-a, već i za sprečavanje budućih pandemija.

„Pošto je pandemija počela pre više od četiri godine, iako je povećan fokus na laboratorijsku bezbednost, nije mnogo urađeno da se smanji šansa da se ovakav scenario zoonoza ponovi“, kaže Vorobi.

Studija je objavljena u časopisu Cell.