Fajzer: Pakslovid ne sprečava infekciju članova domaćinstva

Fajzer: Pakslovid ne sprečava infekciju članova domaćinstva

Fajzer (Pfizer Inc) je u petak saopštio da je veliko ispitivanje pokazalo da njegov oralni antivirusni tretman COVID-19 Pakslovid nije efikasan u prevenciji infekcije koronavirusom kod ljudi koji žive sa nekim ko je zaražen virusom, prenosi Rojters.

Ispitivanje je uključilo 3.000 odraslih osoba koje su bile u kontaktu sa domaćinstvom koje su bile izložene pojedincu koji je imao simptome i koji je nedavno bio pozitivan na COVID-19. Oni su ili dobijali Pakslovid pet ili 10 dana ili placebo.

Ustanovljeno je da su oni koji su pohađali petodnevni kurs imali 32% manje šanse da se zaraze od placebo grupe. To je poraslo na 37% sa 10 dana Pakslovid. Međutim, rezultati nisu bili statistički značajni i stoga verovatno slučajno.

Fajzer je rekao da su podaci o bezbednosti u ispitivanju u skladu sa prethodnim studijama, koje su pokazale da su tablete skoro 90% efikasne u sprečavanju hospitalizacije ili smrti kod pacijenata sa COVID-om sa visokim rizikom od teške bolesti kada se uzimaju pet dana ubrzo nakon pojave simptoma.

„Iako smo razočarani ishodom ove konkretne studije, ovi rezultati ne utiču na snažne podatke o efikasnosti i bezbednosti koje smo primetili u našem ranijem ispitivanju za lečenje pacijenata sa COVID-19“, rekao je izvršni direktor kompanije Fajzer Albert Bourla.

Fajzer je rekao da je Pakslovid, koji se sastoji od dva različita antivirusna leka, trenutno odobren ili odobren za uslovnu ili hitnu upotrebu u više od 60 zemalja širom sveta za lečenje visokorizičnih pacijenata sa COVID-19.

Predviđa se da će prodaja Pakslovid, koji je deo klase lekova poznatih kao inhibitori proteaze, dostići 24 milijarde dolara ove godine, prema prognozama Volstrita koje je sastavio Refinitiv.

Akcije kompanije Fajzer, koje su pale za 3% u redovnom trgovanju, pale su za još 1% na 48,53 dolara nakon sati.