Grupa istraživača sa Univerziteta u Mičigenu, na čelu sa Sabirom Meom i Bhramarom Mukerdžijem, sprovela je obimnu studiju kako bi razumela različite dizajne i metode korišćene za proučavanje efikasnosti vakcina protiv COVID-19 širom sveta. Njihova studija, objavljena u časopisu Science Advances, analizirala je oko 80 studija i 150 miliona zapažanja iz skupova podataka pacijenata.
Istraživači su primenili metode korišćene u globalnim studijama na podatke o pacijentima iz Mičigenske medicine kako bi bolje razumeli efikasnost različitih režima vakcinacije. Njihovi nalazi su dragoceni za bolje razumevanje različitih vakcina i metoda proučavanja njihove efikasnosti, što je ključno za jačanje poverenja javnosti i borbu protiv dezinformacija.
Studija je analizirala tri različita režima vakcinacije: monovalentni pojačivači usmereni na originalni soj virusa, drugi monovalentni pojačivači takođe sa originalnom formulacijom, i novu dvovalentnu vakcinu ažuriranu kako bi ciljala omikronske varijante. Nalazi su pokazali da su sve sekvencijalne doze vakcine pružile značajnu korist u sprečavanju hospitalizacije i smrti.
Ovi nalazi podržavaju praksu periodičnog ažuriranja vakcina protiv COVID-19 za trenutno cirkulisane varijante. Očekuje se da će nova vakcina, ciljana na KSBB1.5 omikronsku varijantu, zameniti vakcinu iz jeseni 2022. godine. Rezultati ove studije pružaju osnovu za dalja istraživanja efikasnosti godišnjih formulacija vakcina i pomažu uspostavljanje analitičkog okvira za proučavanje njihove efikasnosti u budućnosti.