Dugi COVID može da traje najmanje godinu dana nakon što je akutna bolest prošla, ili se pojavi mesecima kasnije, prema najsveobuhvatnijem pogledu na to kako se simptomi odvijaju tokom godinu dana.
Multicentrična studija, saradnja između UC San Francisco, Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i sedam drugih lokacija, proširuje znanje o uslovima nakon COVID-19, opisujući trendove detaljnije od prethodnih istraživanja i naglašavajući značajne uticaje epidemije. ima na američkom zdravstvenom sistemu.
Studija se pojavljuje u nedeljnom izveštaju o morbiditetu i mortalitetu (MMVR), publikaciji CDC-a.
Za oko 16% COVID pozitivnih ljudi u studiji, simptomi su trajali najmanje godinu dana; ali za druge su dolazili i odlazili. Studija je procenjivala simptome svaka tri meseca, omogućavajući istraživačima da razlikuju simptome koji se poboljšavaju od onih koji se javljaju mesecima nakon početne infekcije.
„Bilo je uobičajeno da simptomi nestanu, a zatim se ponovo pojave mesecima kasnije“, rekao je glavni autor dr Huan Karlos Montoj, doktor medicine, vanredni profesor na Odeljenju za hitnu medicinu UCSF-a. „Mnoga prethodna istraživanja fokusirala su se na simptome u jednom ili dva vremenska perioda, ali smo bili u mogućnosti da opišemo putanju simptoma sa većom jasnoćom i nijansama. To sugeriše da bi merenja u jednom trenutku mogla potceniti ili pogrešno okarakterisati pravi teret bolest.“
Dugi COVID uključuje niz simptoma koji traju ili se razvijaju oko mesec dana nakon početne infekcije. Ovi simptomi su povezani sa značajnim morbiditetom ili smanjenim kvalitetom života.
Studija je uključila 1.741 učesnika – dve trećine žena – koji su tražili testiranje na COVID u osam glavnih sistema zdravstvene zaštite širom zemlje. Tri četvrtine su bile pozitivne na COVID, ali oni koji su bili negativni možda su imali i neku vrstu infekcije, jer su imali simptome. To uključuje umor, curenje iz nosa, glavobolju, bol u grlu, kratak dah, bol u grudima, dijareju, zaboravnost i poteškoće u razmišljanju ili koncentraciji.
Učesnici pozitivni na COVID su imali veću verovatnoću da imaju simptome u svakoj od kategorija simptoma na početku, ali do kraja godine nije bilo razlike između onih koji su bili pozitivni i negativni.
„Bili smo iznenađeni kada smo videli koliko su slični obrasci između grupa pozitivnih i negativnih na COVID“, rekao je Montoj. „To pokazuje da opterećenje nakon COVID-a može biti veliko, ali može biti veliko i za druge bolesti koje nisu COVID-19. Imamo mnogo toga da naučimo o procesima posle bolesti za COVID i druga stanja.“
Podaci su došli iz CDC-ovog INSPIRE projekta (inovativna podrška za pacijente sa registrom infekcija SARS-CoV-2), koji uključuje Univerzitet Rush, Čikago; Univerzitet Tomas Džeferson, Filadelfija; Univerzitet Kalifornije, Los Anđeles; Jugozapadni medicinski centar Univerziteta Teksas, Dalas; UTHealth Houston, Hjuston; Univerzitet u Vašingtonu, Sijetl; i Univerzitet Jejl, Nju Hejven.