Pacijenti sa dugim COVID-om imaju višestruke abnormalnosti organa

Pacijenti sa dugim COVID-om imaju višestruke abnormalnosti organa

Sve do nedavno, postojale su spekulacije da je dugotrajni COVID-19 mogao biti psihosomatska bolest, ali najnovija istraživanja sada jasno ukazuju na stvarnost ovog stanja i njegov uticaj na različite organe kod pacijenata koji su prethodno bili hospitalizovani zbog COVID-19.

Vođa istraživačkog tima iz tekuće studije pod nazivom „C-More,“ Đovani Pjetro Barbano, je objavio najnovije nalaze u časopisu The Lancet Respiratori Medicine. Prema tim podacima, gotovo trećina pacijenata koji su teško oboleli od COVID-19 pokazuje višestruke abnormalnosti organa na MRI skeniranju pet meseci nakon otpuštanja iz bolnice.

Ispitivanje je obuhvatilo 259 pacijenata koji su bili hospitalizovani zbog COVID-19, i 52 osobe u kontrolnoj grupi koje nisu bile zaražene virusom.

MRI skeniranje otkrilo je da je među pacijentima sa dugotrajnim COVID-om 14 puta veća verovatnoća da će imati abnormalnosti u plućima nego kod osoba koje nisu imale COVID, tri puta veća verovatnoća da će imati abnormalnosti u mozgu i dva puta veća verovatnoća da će imati abnormalnosti u bubrezima.

Važno je napomenuti da je obim ovih abnormalnosti bio povezan sa ozbiljnošću bolesti, starošću pacijenata i prisustvom drugih komorbiditeta.

Pacijenti sa dugotrajnim COVID-om koji su pokazivali abnormalnosti u više od dva različita organa imali su četiri puta veću verovatnoću da prijave „teške“ ili „veoma teške“ mentalne i fizičke smetnje.

Ovi rezultati naglašavaju složenost COVID-19 kao multisistemske bolesti i potrebu za pažljivim praćenjem i dugoročnom negom pacijenata nakon što prežive početnu infekciju. Studija C-More pomaže da se bolje razumeju dugoročne posledice ove bolesti na zdravlje različitih organa, i pruža vredne smernice za poboljšanje naknadne nege i pravilnog upravljanja komplikacijama.