Istraživači koji su analizirali podatke iz aplikacija za mobilne telefone koje su korišćene tokom pandemije COVID-19 otkrili su da digitalno praćenje kontakata pruža bogat uvid u dinamiku epidemije sa rezolucijom i brzinom bez presedana, otkrivajući kako je prenos varirao u zavisnosti od dana u nedelji, okupljanja tokom božićnog perioda 2021. i UEFA Evropskog fudbalskog prvenstva u julu 2021.
Digitalno praćenje kontakata koristi telefonsku aplikaciju koja otkriva blizinu kako bi upozorila ljude koji su u opasnosti da budu zaraženi. NHS je implementirao za COVID-19 u Velikoj Britaniji, a takođe i u mnogim drugim zemljama.
U novoj studiji objavljenoj u časopisu Nauka, istraživači sa Instituta za pandemijske nauke Univerziteta u Oksfordu, Univerziteta u Vorviku i Agencije za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) analizirali su podatke iz ovih aplikacija. Otkrili su da digitalno praćenje kontakata može pružiti uvid bez presedana u dinamiku epidemije, omogućavajući tijelima javnog zdravlja da bolje prate i analiziraju epidemije koje se razvijaju.
Autori su analizirali anonimne podatke koje je prikupila aplikacija NHS COVID-19 za Englesku i Vels kako bi osigurali njenu ispravnu funkciju. Tokom pandemije COVID-19, autori su davali ažurirane informacije o mnogim rezultatima koji su ovde predstavljeni Vladi Ujedinjenog Kraljevstva i javnim zdravstvenim vlastima nedeljno, a u vršnim vremenima svakodnevno, radi svesti o situaciji.
Ovi rezultati se sada po prvi put prezentuju za naučnu publikaciju, pokazujući kako su se analize odvijale tokom čitavog perioda pandemije, zajedno sa detaljnim analizama fokusiranim na robusnost i generisanje metoda šire primenljivosti za upotrebu u pripremi za pandemiju.
Istraživači su koristili podatke iz aplikacije da izračunaju dinamiku reprodukcijskog broja R – prosečan broj puta kada ga je svaka osoba sa virusom prenela nekom drugom – videći promene pet dana ranije od drugih metoda, obezbeđujući sistem ranog upozorenja kada epidemija iznenada promenio.
Jedinstvena karakteristika ovih podataka omogućila je autorima da odrede kada se R promenio zbog promene obrazaca kontakta među ljudima, a kada se promenio zbog veće ili manje verovatnoće prenošenja na svaku osobu.
Istraživači su primetili redovnu varijabilnost u događajima prenosa koje je aplikacija otkrila po danima u nedelji i po kontekstu – na primer, primetili su da je bilo dvostruko više prenosa povezanih sa kratkim susretima (manje od pola sata) subotom nego ponedeljkom.
Tokom božićne sezone 2021., istraživači su primetili:
Tokom Evropskog fudbalskog turnira u julu 2021.
Profesor Kristof Frejzer sa Instituta za pandemijske nauke, Univerziteta u Oksfordu i glavni istraživač studije, rekao je: „Naš rad je pokazao da digitalni okviri za praćenje kontakata, kao i smanjenje širenja respiratornih infekcija kao što je COVID-19, mogu biti od velike koristi. korišćenje u pružanju informacija u realnom vremenu o stanju epidemije i prirodi prenosa.
„Osigurati da digitalni sistemi budu na mestu pre nego što novi patogeni počnu da se brzo šire je ključno za pripremu za buduće epidemije.
„Trenutno zabrinjavajuće širenje visokopatogene ptičje gripe među više vrsta sisara u Americi trebalo bi da posluži kao upozorenje. Moramo unapred da izgradimo sisteme kao što je praćenje kontakata kako bismo pripremili svet za buduće pandemije, vodeći računa da lekcije iz COVID-19 budu implementiran, a ne zaboravljen“.
Dr Mišel Kendal sa Univerziteta u Vorviku, koja je zajedno vodila analizu, rekla je: „Intervencije javnog zdravlja koje ograničavaju kretanje stanovništva neizbežno imaju socio-ekonomske troškove. Važna je merenje toga koji tipovi ljudskog kontakta su – a koji nisu – pokretači prenosa. za balansiranje ovih troškova sa štetom izazvanom bolešću.
„Pokazali smo da podaci koji čuvaju privatnost iz digitalnog praćenja kontakata mogu otkriti vredne informacije o prenosu veoma brzo i sa izuzetnim detaljima.
„Zahvalni smo svima u Engleskoj i Velsu koji su se uključili u aplikaciju NHS COVID-19. Ne samo da su pomogli u ograničavanju širenja, smanjenju pritiska na NHS i spasavanju života, već su njihovi anonimni podaci takođe pružili važna ažuriranja u realnom vremenu o epidemija koja se razvija i uvid bez presedana o tome kako se respiratorni virus prenosi.“
Studija se zasniva na prethodnom radu ovog tima na digitalnom praćenju kontakata: predlaže njegovu upotrebu za ubrzanje praćenja kontakata za COVID-19 (Nauka 2020), procenjujući koliko je infekcija sprečio i sačuvao života u Engleskoj i Velsu (Nature 2021 i Nature Communications 2023), i razumevanje kako rizik od infekcije svakog pojedinca zavisi od trajanja i blizine njihove izloženosti (Nature 2023).