COVID-19 je povezan sa povećanim rizikom od razvoja dugotrajnih gastrointestinalnih poremećaja, uključujući sindrom iritabilnog creva. Ovo je pokazalo istraživanje objavljeno u časopisu Gut, koje su sproveli naučnici Univerziteta u Bolonji.
„Podaci koje smo prikupili pokazuju da oni koji su se zarazili COVID-19 češće doživljavaju gastrointestinalne simptome od onih koji nisu bili pogođeni“, objašnjava Đovani Barbara, redovni profesor na Odseku za medicinske i hirurške nauke na Univerzitetu u Bolonji i koordinator studije. „S obzirom na veliko širenje COVID-19 globalno, trebalo bi da očekujemo povećanje dijagnoza u vezi sa poremećajima interakcije creva i mozga.
Dobro je poznato da virusne infekcije mogu uticati na gastrointestinalni sistem i posebno podsticati razvoj sindroma iritabilnog creva. Ovo stanje ima tendenciju da bude hronično, a karakteriše ga niz crevnih poremećaja koji utiču na debelo crevo, uključujući izmenjenu pokretljivost creva, nadimanje i grčeve u stomaku. Do sada je, međutim, bilo nejasno da li i infekcija korona virusom može dovesti do ovih posledica.
Istraživači su potom sproveli prospektivnu anketu sa ciljem da procene prevalenciju gastrointestinalnih simptoma i poremećaja interakcije creva i mozga kod pacijenata hospitalizovanih zbog infekcije SARS-CoV-2. Studija je obuhvatila 2183 pacijenta hospitalizovana u 36 ustanova u 14 zemalja: Italiji, Bangladešu, Kipru, Egiptu, Izraelu, Indiji, Makedoniji, Maleziji, Rumuniji, Ruskoj Federaciji, Srbiji, Španiji, Švedskoj i Turskoj.
Pacijenti koji su se zarazili COVID-19 procenjeni su po prijemu u bolnicu, a zatim su praćeni narednih 12 meseci, upoređujući njihovo stanje sa stanjem pacijenata koji nisu zaraženi korona virusom.
Podaci prikupljeni i analiza koju su sproveli naučnici su tako pokazali da pacijenti hospitalizovani zbog COVID-19 češće prijavljuju prisustvo gastrointestinalnih simptoma (59,3%) nego kontrolna grupa (39,7%). Sve češće su se pojavljivale i nove dijagnoze sindroma iritabilnog creva, za koje je utvrđeno da su povezane sa koegzistencijom alergija, poteškoćama sa disanjem tokom hospitalizacije zbog COVID-19 i hroničnim unosom inhibitora protonske pumpe (gastroprotektori koji blokiraju proizvodnju kiseline u želucu).
Pored toga, 6 meseci i 12 meseci nakon hospitalizacije, prijavljeni su viši nivoi anksioznosti i depresije među onima koji su imali COVID-19.
„Znamo da virus SARS-CoV-2 takođe može da zarazi gastrointestinalni trakt, a to potvrđuje mogućnost da COVID-19 može dovesti do razvoja sindroma iritabilnog creva“, objašnjava Đovani Marasko, istraživač na Odeljenju za medicinu i Hirurške nauke na Univerzitetu u Bolonji i prvi autor studije.
„Tragovi korona virusa su zaista pronađeni u tankom crevu čak i šest meseci nakon infekcije: to nas navodi da verujemo da produženo stanje upale i aktivacija imunog sistema može dovesti do razvoja gastrointestinalnih simptoma koji su uočeni.