Istraživači iz Kolumbije otkrili su da su bebe rođene od majki koje su imale blagi ili asimptomatski COVID tokom trudnoće normalne, na osnovu rezultata sveobuhvatne procene razvoja mozga.
Nalazi se proširuju na manju studiju koja je koristila izveštaje majki za procenu razvoja beba rođenih u Njujorku tokom prvog talasa pandemije. Ta studija nije otkrila razlike u razvoju mozga između beba koje su bile izložene COVID-u in utero i onih koje nisu bile izložene.
Za novu studiju, istraživači su razvili metod daljinskog posmatranja novorođenčadi, prilagođavajući alat za procenu razvoja koji se obično primenjuje lično kako bi studija bila bezbedna za COVID (bebe su procenjene između marta 2021. i juna 2022.).
Istraživači su proučavali 407 beba između 5 i 11 meseci starosti iz tri geografska područja: Njujork, Solt Lejk Siti, Juta i Birmingem, Alabama. Sve u svemu, skoro trećina novorođenčadi rođena je od majki koje su imale COVID tokom trudnoće.
Pre evaluacije, svaka od porodica učesnica je dobila isti set igračaka za bebe i prehrambenih artikala kako bi istraživači mogli da posmatraju i uporede fine i grube motoričke sposobnosti beba na standardizovan način. Istraživači su takođe procenili kognitivne i jezičke veštine. Nisu znali koje su bebe bile izložene COVID-u u materici.
„Ideja za naš novi metod za daljinsku procenu razvoja potekla je od kliničara iz Kolumbije koji su brzo počeli da obavljaju telezdravstvene posete na početku pandemije u nastojanju da nastave da pružaju visokokvalitetnu negu na bezbedne načine“, kaže vođa studije Dani Dumitriju, dr. Ph.D., docent pedijatrije i psihijatrije na Univerzitetu Kolumbija Vagelos College of Phisicians and Surgeons.
„Ali vremenom smo takođe shvatili da bi procena beba na daljinu omogućila da posmatramo kako se bebe razvijaju u svom kućnom okruženju, što bi zapravo moglo da ponudi bolju predstavu o tome kako se bebe razvijaju nego kada ih vidimo u istraživačkoj laboratoriji. , gde mogu biti uplašeni ili zabrinuti.“
Istraživači su otkrili da su se bebe čije su majke imale blagi ili asimptomatski COVID-19 u bilo kom trenutku tokom trudnoće razvijale slično onima čije majke nikada nisu imale COVID-19.
„Trenutna studija, koja je koristila rigorozniji metod za procenu beba rođenih tokom pandemije, pruža dodatne uverljive dokaze da blagi ili asimptomatski slučaj COVID-a tokom trudnoće ne utiče na razvoj mozga kod novorođenčadi“, kaže Dumitriu. „Potrebne su dodatne studije da nam kažu o uticaju težeg COVID-a na mozak novorođenčeta u razvoju.“
Rad je objavljen u časopisu JAMA Netvork Open.