Portparol kancelara Olafa Šolca Štefen Hebestrejt rekao je da su vakcine poslate letom koji je trebalo da sleti u Kinu u sredu. On je rekao da je kineska vlada diplomatskom notom zvanično obavestila Berlin da nemački građani mogu da budu vakcinisani vakcinom, koja inače nije dozvoljena za upotrebu u Kini.
Oko 20.000 Nemaca u Kini imaće koristi od sporazuma, rekao je Hebestrajt, a „istovremeno radimo na tome da (drugim) strancima, iseljenicima, omogućimo da imaju koristi od takvog koraka“.
U zamenu za kineski dogovor da dozvoli ograničenu upotrebu vakcine BioNTech-Pfizer koju je razvila Nemačka, Nemačka dozvoljava kineskim građanima u Nemačkoj da dobiju kinesku vakcinu Sinovac, koja nije odobrena u Evropskoj uniji.
Šolc je rekao kada je posetio Peking početkom novembra da će Kina staviti na raspolaganje BioNTech-Pfizer injekcije za iseljenike i rekao da to može biti „samo prvi korak“, ukazujući da se nada da bi se upotreba vakcine mogla proširiti na kinesku javnost.
Kina je do sada odobrila samo domaće vakcine, koje koriste stariju tehnologiju koja se obično pokazala manje efikasnom u sprečavanju širenja bolesti od vakcina BioNTech-Pfizer ili Moderna.