SAD: Eksperimenti nad sojevima virusa COVID

SAD: Eksperimenti nad sojevima virusa COVID

Naučnici sa Univerziteta u Bostonu tvrde da su stvorili novu varijantu Covid-19 sa stopom smrtnosti od 80 odsto, kombinovanjem visoko prenosive varijante koronavirusa Omicron sa originalnim sojem iz Vuhana. Istraživanje, koje odražava eksperimente za koje se smatra da su uopšte stvorili virus, izazvalo je ogorčenje.

U istraživačkom radu objavljenom prošle nedelje, naučnici su objasnili da su izolovali šiljasti protein varijante Omicron i kombinovali ga sa „kičmom“ originalnog soja koji je cirkulisao početkom 2020. Ovo je stvorilo virus koji „snažno izbegava vakcinom izazvan …imunitet“ i nanosi „ozbiljnu bolest“ laboratorijskim miševima, od kojih je 80 odsto umrlo tokom testiranja, navodi list.

Iako je tim priznao da bi njihov mutantni soj verovatno bio manje smrtonosan za ljude od miševa, otkrili su da proizvodi pet puta više virusnih čestica u ljudskim plućnim ćelijama uzgojenim u laboratoriji u poređenju sa varijantom Omicron.

Rad tek treba da prođe recenziju.

Vesti o istraživanju izazvale su ogorčenje na internetu, jer se široko vjeruje da su slična istraživanja „pojačanja funkcije“ – termin koji opisuje promjenu patogena kako bi se poboljšala njegova moć – na Institutu za virusologiju u Vuhanu u Kini dovela do globalnog Covid-19 pandemija. SAD su finansirale takvo istraživanje na Institutu Vuhan, iako je još uvek nejasno da li je specifični koronavirus koji je izazvao pandemiju nastao u laboratoriji.

„Ovo bi trebalo biti potpuno zabranjeno, igraju se vatrom“, rekao je bivši šef Izraelskog instituta za biološka istraživanja Šmuel Šapira o eksperimentima u Bostonu. „Koliko su puta virolozi rekli da ne čine himerične SARS viruse smrtonosnijim? Koliko???“ tvitovao je reporter Pol Taker.

Bostonski tim nisu jedini naučnici koji se vraćaju potencijalno opasnim istraživanjima nakon pandemije. EcoHealth Alliance, privatna kompanija odgovorna za veći deo istraživanja o poboljšanju funkcije Instituta Vuhan pre 2020. godine, dobila je grant od 650.000 dolara od strane SAD prošlog meseca za proučavanje „potencijala buduće pojave korona virusa slepih miševa u Mjanmaru, Laosu i Vijetnamu .”