Rusi beže u Mongoliju da bi izbegli mobilizaciju Ukrajine

Rusi beže u Mongoliju da bi izbegli mobilizaciju Ukrajine

Hiljade Rusa pobeglo je u Mongoliju preko njene severne granice u pokušaju da izbegne regrutaciju u Ukrajinu, vršeći dalji pritisak na vladu u Ulan Batoru i njene napore da se distancira od sukoba.

Rusi su bili primorani da satima čekaju u redu na graničnom prelazu Kjahta u etničkoj mongolskoj provinciji Burjatija, ali su rekli da nemaju mnogo izbora nakon što je predsednik Vladimir Putin najavio „delimičnu mobilizaciju“ 300.000 vojnika u cilju odbijanja kontraofanzive na ruskoj okupaciji Ukrajina.

„Moja zemlja je započela delimičnu mobilizaciju i mislim da to negativno utiče na društvo“, rekao je jedan. „Čekali smo veoma dugo na ruskoj strani granice: oko 16 sati.

Suren Bat-Tur, vlasnik pansiona u glavnom gradu Ulan Batoru, koji inače brine za bekpekere, takođe je pomagao svojim prijateljima u Burjatiji da pobegnu od propuha.

Pansion se napunio Rusima od Putinovog naloga za mobilizaciju, a Bat-Tur je rekao da je već odbio desetine zahteva za krevete.

„Želeo sam da im pomognem, bilo je veoma teško“, rekao je Bat-Tur. „Sada traže posao u građevinarstvu ili poljoprivredi pa imaju čime da rade dok su ovde.

Jedan novopridošli gost, koji se predstavio kao Aleksej, rekao je da je prošlog vikenda prešao u Mongoliju, ostavljajući za sobom ženu i troje dece. Na granicu je stigao kasno uveče turističkim autobusom prepunom drugih mladih Rusa.

Bilo je mnogo mladih ljudi, mnogo ljudi koji su pokušavali da pobegnu od Putina“, rekao je on.

Aleksej, 40, građevinski radnik, planira da ostane u Mongoliji dok se situacija u Rusiji ne popravi, i rekao je da će učiniti sve što je potrebno da izbegne rat.

„Ne plašimo se, ali zašto moramo da se borimo u Ukrajini, zašto? „Ako bi druge zemlje napale Rusiju, mi bismo se borili za našu zemlju. Ali zašto idemo u Ukrajinu? Za šta?“

Iako su mongolski građani demonstrirali protiv ruske invazije, sama vlada je ostala nepokolebljivo neutralna.

Gotovo u potpunosti zavisna od ruske nafte i gasa, Mongolija bez izlaza na more takođe ima koristi od gasovoda koji Rusija planira da izgradi preko svoje teritorije za snabdevanje Kine.

Prošlog meseca mongolski predsednik Ukhnaa Khurelsukh sastao se sa Putinom i kineskim predsednikom Si Đinpingom u Samarkandu kako bi razgovarali o planovima za gasovod, za koji se očekuje da će izgradnja početi za dve godine.

Prošle nedelje, bivši predsednik Cakia Elbegdorj pozvao je Putina da okonča sukob, dodajući da su etnički Mongoli u Rusiji korišćeni kao „topovsko meso“ i da su ih hiljade ubijali u Ukrajini.

„Od kada ste vi (Putin) započeli ovaj rat, Rusija je udavljena u strahovima, puna suza. Vaša mobilizacija donosi okeane patnje. Gospodine predsedniče, zaustavite svoja besmislena ubistva i razaranja“, rekao je on u obraćanju na društvenim mrežama.