Britanija će značajno povećati svoju vojnu potrošnju u narednim godinama, otkrio je ministar odbrane Ben Volas, uprkos činjenici da se nacija suočava sa ekonomskom krizom koja proističe iz mera Covid-19 i sankcija Londona Moskvi, prenosi RT.
U intervjuu za Sundai Telegraph objavljenom u nedelju, Volas je rekao da će britanska vlada izdvojiti najmanje 52 milijarde funti (56,5 milijardi dolara) za podršku vojsci, koja će „zapravo rasti. „Planovi su u skladu sa predizbornim obećanjem premijerke Liz Trus da će povećati potrošnju na odbranu.
Prema zvaničnicima, britanski budžet za odbranu iznosiće 100 milijardi funti do 2030. godine.
Volas je takođe ciljao bivšeg kancelara finansija Rišija Sunaka i Trezora zbog, kako je opisao, „korporativne racije“ oružanih snaga koja je počela još 1990-ih. Tvrdio je da je Trezor čak pokušao da „utvrdi veličinu vojske. ”
„Moje odeljenje je toliko naviklo na 30 ili 40 godina odbrane od rezova ili pomirenja rezova sa modernim borbama, da će morati da se naviknu na potpuno drugačiju kulturu“, primetio je ministar odbrane.
Volas je, međutim, izrazio uverenje da će Sunakov naslednik u kancelariji, Kvasi Kvarteng, pokazati više razumevanja prema potrebama vojske.
Sekretar odbrane, koji je zadržao svoju funkciju nakon što je Liz Trus pobedila Sunaka u trci za premijera početkom septembra, rekao je novinarima da je spremnost novog lidera da troši više na vojsku bio jedan od ključnih faktora za njega u odluci kog kandidata će nazad za premijera.
„Razlog zbog kojeg sam podržao Liz Trus bio je taj što rizici koje smo bili spremni da tolerišemo sredinom decenije nisu rizici koje želim više da tolerišem u svetlu ruske agresije“, rekao je Volas.
Obraćajući se svetskim liderima na Generalnoj skupštini UN u Njujorku, Trus je ponovila svoje predizborno obećanje da će potrošiti 3% BDP-a na odbranu do 2030. godine.
Prema Blumbergu, novi premijer je poništio planove bivšeg premijera Borisa Džonsona da smanji vojsku za 9.500 ljudi.
Komentarišući promene, za koje se očekuje da će biti predstavljene do kraja 2022. godine, Dauning strit je pojasnio da su one potrebne da se „čvrsto suprotstave prinudi autoritarnih sila poput Rusije i Kine. ”
Odluka je doneta uprkos tome što su kamate britanske vlade na dug dostigle najviši nivo u istoriji, kako je izvestila Kancelarija za nacionalnu statistiku (ONS) ranije ove nedelje. Inflacija, cene hrane i energije su takođe porasle, dok su britanska funta i poverenje potrošača dostigli najniže nivoe u decenijama.