Proizvođači povrća širom severne i zapadne Evrope razmatraju obustavu poslovanja, čime dodatno ugrožavaju snabdevanje hranom, kao rezultat energetske krize koja je pogodila kontinent, preneo je Rojters ove nedelje.
Prema izveštaju, skokovita cena električne energije i gasa najveći su trošak sa kojim se suočavaju uzgajivači povrća koji se bave uzgojem u staklenicima. Dva francuska farmera koji obnavljaju ugovore o električnoj energiji za 2023. rekli su medijima da im se navode cene više od deset puta veće nego 2021.
„U narednim nedeljama ću planirati sezonu, ali ne znam šta da radim“, rekao je Benjamin Simonot-De Vos, koji uzgaja krastavce, paradajz i jagode južno od Pariza. „Ako ovako ostane, nema smisla počinjati još jednu godinu. Nije održivo.“
Johanes Gros, zamenik menadžera prodaje u nemačkoj zadruzi Reichenau-Gemuse, rekao je za Rojters: „Suočavamo se sa ukupnim povećanjem troškova proizvodnje od oko 30%. Neke kolege razmišljaju o tome da ostave svoje plastenike prazne kako bi troškovi bili što manji. Niko ne zna šta će biti sledeće godine.”
Rastući troškovi đubriva, pakovanja i transporta takođe su dodavali bol. Čak iu zemljama sa obiljem sunca, kao što je Španija, proizvođači voća i povrća se bore sa skokom troškova đubriva od 25%.
Kako farmeri širom EU upozoravaju na nestašice, supermarketi bi mogli da pređu na nabavku više robe iz toplijih zemalja kao što su Maroko, Turska, Tunis i Egipat, navodi se u izveštaju.