SAKRAMENTO – Guverner Kalifornije Gevin Njusom pozvao je u subotu na reviziju političke strategije demokrata, rekavši da je partija „slomljena“ od strane republikanaca delimično zato što su previše plašljivi, često primorani da igraju odbranu dok republikanci „dominirajte sa iluzijom.“
Govoreći na Tekas Tribune Festivalu u Ostinu u Teksasu – teritoriji republikanskog guvernera Grega Abbota, jednog od Njusomovih glavnih političkih folija – Njusom je pažljivo hvalio aktuelne partijske lidere poput predsednika Džoa Bajdena i predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi, prenosi AP.
Ali on je rekao da mantre koje su možda delovale za stranku u prošlosti – poput čuvene dosjetke Michelea Obame „kada oni padnu nisko, mi idemo visoko“ — danas jednostavno ne funkcionišu jer „to nije trenutak u kojem živimo odmah.“
„Ovi momci su nemilosrdni na drugoj strani“, rekao je Njusom. „Gde smo mi? Gde organizujemo, odozdo prema gore, ubedljiv alternativni narativ? Gde idemo u napad svaki dan? Oni pobeđuju upravo sada.”
Njusom je rekao da je zato – iako se kandiduje za reizbor za guvernera Kalifornije – trošio neke od miliona dolara sa naloga za kampanju na TV oglase na Floridi pozivajući ljude da se presele u Kaliforniju, a novinski oglasi u Teksasu osuđuju državnu zakone o oružju i postavljanje bilborda u sedam država koji pozivaju žene da dođu u Kaliforniju ako im zatreba abortus.
„Ne postoji ništa gore od toga da neko upire prstom. Šta ćeš da uradiš povodom toga?“ rekao je Njusom. „Razlog zbog kojeg radimo te oglase je zato što … Demokratska stranka mora da radi više toga.
Naravno, glavni razlog zašto Njusom može da radi te stvari je taj što se suočava sa malim pritiskom kod kuće. Njusom će verovatno doći do drugog mandata guvernera Kalifornije u novembru, suočavajući se sa malo poznatim i nedovoljno finansiranim republikanskim izazivačem godinu dana nakon što je pobedio pokušaj opoziva.
Njusomovi postupci povećali su spekulacije o tome da bi se mogao kandidovati za predsednika, ideju koju je više puta negirao – učinivši to ponovo u subotu u Teksasu. Upitan da li razmišlja da se kandiduje za predsednika 2024. ili 2028. godine, Njusom je rekao: „Ne, neće se dogoditi.
„Ne mogu to dovoljno da kažem“, rekao je. „Nikad ne verujem političarima, pa razumem zašto se stalno pitate.
Njusom je rekao da su prve dve godine na funkciji predsednika Džoa Bajdena bile „majstorska klasa… o suštini i politici”. Ali kasnije je rekao da dobro upravljanje, samo po sebi, nije dovoljno za pobedu na izborima — dodajući da bi „u suprotnom Bajden imao 75 odsto odobravanja“. U stvarnosti, oko 53% odraslih u SAD ne odobrava Bajdena, prema najnovijoj anketi koju je sproveo The Associated Press-NORC Centar za istraživanje javnih poslova.
Problem za demokrate, rekao je Njusom, je to što se „tako lako zaljube“ u „momka ili devojku na belom konju da spase dan“.
„Promašili smo važniju paradigmu da liderstvo ne definiše ta osoba sa formalnim autoritetom, već ga definišu ljudi sa moralnim autoritetom svaki dan“, rekao je on.
Njusomova agresivnost bi na kraju mogla da pomogne Abotu, koji je zaključan u konkurentnijoj trci sa bivšim kongresmenom Betom O’Rurkom. Kenet Graso, profesor političkih nauka na Teksaškom državnom univerzitetu, rekao je da postoji zabrinutost među nekim u Republikanskoj stranci da Abot „nije dovoljno konzervativan“. Njusomovi napadi na Abota „mu pomažu samo sa tim ljudima“, rekao je Graso.
„Ako naglasite da su oni desničari, nazivate ih ekstremistima, koristeći takav jezik, sve što ćete učiniti je da povećate njihovu popularnost u sopstvenoj bazi“, rekao je on.
Uprkos tom riziku, čini se da teksaške demokrate pozdravljaju Njusomovu pažnju.
„Sviđa mi se ovaj tip“, rekao je predsednik Teksaške demokratske partije Gilberto Hinojosa o Njusomu. „Sviđa mi se način na koji pokazuje kontrast između onoga što vi radite u Kaliforniji i onih uskogrudnih, ekstremističkih pozicija koje se javljaju ovde u državi Teksas.
Republikanska partija Teksasa nije odgovorila na imejl u kome je tražen komentar.