BUDIMPEŠTA – Mađarska vlada podnela je u petak parlamentu zemlje drugu grupu zakona o borbi protiv korupcije, dok Budimpešta pojačava napore da izbegne gubitak vitalnog finansiranja Evropske unije koji bi mogao da ošteti njenu valutu i ekonomiju, prenosi Rojters.
Izvršna vlast EU preporučila je u nedelju suspendovanje sredstava u vrednosti od 7,5 milijardi evra zbog, kako smatra, neuspeha Mađarske da se bori protiv korupcije i podržava vladavinu prava.
Budimpešta se obavezala da će izraditi nacrt svih zakona dogovorenih sa Briselom nakon dugih razgovora. Mađarska forinta i mađarske obveznice rasprodate su poslednjih nedelja zbog straha da će Budimpešta izgubiti milijarde evra u novcu EU.
Prvi nacrt zakona u ponedeljak unapredio je saradnju Mađarske sa kancelarijom EU za borbu protiv prevara OLAF-om, obezbeđujući da OLAF dobije podršku zvaničnika mađarske poreske uprave u istragama projekata koje finansira EU i povećao je transparentnost u pogledu načina na koji funkcionišu državne fondacije za upravljanje imovinom.
U petak je mađarska ministarka pravde Judit Varga podnela niz daljih mera, uključujući predlog zakona o uspostavljanju tela pod nazivom Uprava za integritet, koja će moći da se umeša kada lokalni zvaničnici ne intervenišu u slučajevima sumnje na prevaru, sukobe interesa ili druge krivična dela koja uključuju fondove EU.
Predlog zakona bi takođe uspostavio Radnu grupu za borbu protiv korupcije koju bi činili vladini i nevladini delegati koji će imati zadatak da unaprede mađarski okvir za borbu protiv prevara.
„Mađarska vlada je posvećena punoj primeni svake korektivne mere (17) preduzete kao rezultat konstruktivne i intenzivne saradnje sa Komisijom“, naveo je Varga u obrazloženju priloženom uz predlog zakona.
Slučaj Mađarske je prvi u EU pod novom finansijskom sankcijom koja ima za cilj bolju zaštitu vladavine prava i borbu protiv korupcije u bloku od 27 zemalja.
Suočen sa rastućim troškovima energije, slabom forintom i izgledom za recesiju sledeće godine, premijer Viktor Orban, koji je dugo u sukobu sa EU oko nekih svojih politika, sada izgleda spreman da ispuni zahteve EU za stvaranje institucija koje bi smanjile rizik od korupcije u Projekti koje finansira EU.
Ranije u petak, ministar finansija Mihalj Varga rekao je da se mađarska ekonomija nalazi u „teškom periodu“ zbog rastuće inflacije i viših troškova energije, što znači da će budžet za 2023. morati da se preradi.