Istraživači u Velikoj Britaniji razvili su oblik herpes simpleksa koji može da se bori protiv raka kod pacijenata otpornih na lečenje, prema nalazima predstavljenim na Kongresu Evropskog društva za medicinsku onkologiju ranije ove godine. Virus se ubrizgava u tumor, gde se umnožava i razbija ćelije raka iznutra, istovremeno podstičući imuni odgovor tela.
Nazvan RP2, modifikovani virus herpesa blokira protein koji inhibira imuni odgovor i „uključuje“ gene koji pokreću imunološku reakciju protiv raka.
Neželjeni efekti su bili blagi, tvrdili su istraživači, a najčešći su bili jeza, umor i groznica. U ispitivanju na 39 pacijenata sa rakom kože, jednjaka, glave i vrata i drugim vrstama raka koji nisu reagovali na druge vrste lečenja, četvrtina je videla pozitivan odgovor: njihovi tumori su prestali da rastu, smanjili se i u jednom slučaju potpuno nestali. Taj pacijent, koji je od 2017. imao tumor na pljuvačkoj žlezdi, dve godine je bez raka.
„Naša studija pokazuje da genetski modifikovan virus koji ubija rak može da udari tumore jedan-dva – direktno uništava ćelije raka iznutra, istovremeno pozivajući imuni sistem protiv njih“, rekao je vođa studije Kevin Harington za Pharma Times.
On je objasnio da je retkost dobiti tako izražen pozitivan rezultat iz kliničkih ispitivanja faze 1, koja se sprovode da bi se procenila bezbednost lečenja, a ne njegova efikasnost. Studiju je sponzorisao Replimune, proizvođač leka nivolumab, koji je korišćen zajedno sa virusom RP2 kod 30 učesnika ispitivanja. Sedam od 30 primaoca nivolumaba plus RP2 imalo je koristi od tretmana, a šest od njih je zadržalo poboljšanje tokom godinu dana kasnije.
Naučnici sa Instituta za istraživanje raka u Londonu nisu prvi koji su otkrili potencijal herpes virusa u borbi protiv raka. Februarski rad objavljen u časopisu Clinical Cancer Research pokazao je da je „eksperimentalni virus herpes simpleksa za borbu protiv raka nazvan G207“ bio efikasan u borbi protiv glioblastoma raka mozga napadajući i ubijajući tumorske ćelije.