Razgovori su se intenzivirali nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin najavio delimičnu mobilizaciju. Odluka će verovatno biti deo novog paketa sankcija koje je predložila Evropska komisija.
Gornja granica cena bi uskladila EU sa naporima SAD da spreče nagli rast cena nafte i pogodila bi prihode Moskve.
Zvaničnici država članica sastaće se sa Evropskom komisijom tokom vikenda kako bi razgovarali o novim sankcijama, koje bi pored ograničenja nafte mogle da uključuju dodatne restriktivne mere usmerene na pojedince i sektore kao što su tehnologija i luksuzna roba, rekli su izvori.
Mnogo detalja tek treba da se razradi, uključujući određivanje gornje cene. Takođe ostaje nejasno kako će se takvo ograničenje primeniti zajedno sa embargom EU na rusku naftu i zabranom usluga potrebnih za njenu isporuku, dogovorenom ranije ove godine. U svakom slučaju, postoji određena hitnost jer će morati da se usvoji gornja granica pre nego što mere EU stupe na snagu 5. decembra.
Prema izvorima, predstavnici nacionalnih vlada u Briselu će nastojati da postignu preliminarni dogovor o plafonu cena pre neformalnog sastanka lidera EU u Pragu 6. oktobra.
Jedan od najvećih problema moglo bi da bude protivljenje Mađarske, a za odluku je potrebna jednoglasnost.
Mađarski premijer Viktor Orban pokrenuo je kampanju kod kuće da kritikuje bilo kakve energetske sankcije Rusiji. Mađarska je u junu nametnula odlaganje paketa sankcija EU usmerenih na sirovu naftu i potpisala ga je tek pošto je dobila izuzeća koja su i dalje dozvoljavala Budimpešti pristup naftovodima.
Podsetimo, Evropska unija je potvrdila da počinje da priprema osmi paket sankcija Ruskoj Federaciji za njen agresivni rat protiv Ukrajine.