Majmuni malog tela i duge ruke zvani giboni brzo se ljuljaju kroz drveće, daleko izmičući pokušajima naučnika da dešifruju evolucionu priču ovih stvorenja.
Sada, delimična gornja vilica i sedam izolovanih zuba pronađenih u blizini jednog jugozapadnog kineskog sela dodatno su doprineli sugestiji da su najraniji poznati giboni tamo visili pre oko 7 do 8 miliona godina, izveštavaju istraživači u October Journal of Human Evolution.
Ti fosili, kao i 14 zuba koji su prethodno pronađeni na istom i obližnjem lokalitetu, pripadaju drevnoj hilobatidnoj vrsti zvanoj Iuanmoupithecus kiaoiuan, kažu paleoantropolog Sjueping Ji iz Prirodnjačkog muzeja zoologije u Kunmingu u Kini i njegove kolege. Hilobatidi, porodica majmuna koja obuhvata oko 20 vrsta živih gibona i gibona sa crnom krznom zvanog siamang, naseljavaju tropske šume od severoistočne Indije do Indonezije.
Džijeva grupa je pretpostavila da je I. kiaoiuan bio drevni gibon otkako je uveo ovu vrstu u kinesku publikaciju iz 2006. godine. Ali bili su potrebni dodatni fosili da bi se proverila ta sumnja.
Novootkriveni komad gornje vilice — koji je pronašao lokalni seljanin i dao Ji tokom terenskog rada pre otprilike deset godina — sadrži četiri zuba, uključujući delimično izbijeni kutnjak koji je pomogao istraživačima da ga identifikuju kao ostatke bebe koja je umrla pre nego što je navršila 2 godine.
Poređenja sa savremenim majmunima i fosilima drevnih primata navode I. kiaoiuan kao najstarijeg poznatog gibona i bacaju sumnju na dve godine star izveštaj da oko 13 miliona godina star molarni zub pronađen u severnoj Indiji potiče od hilobatida, kaže tim. Fosil pronađen u Indiji, pripisan vrsti nazvanoj Kapi ragnagarensis, predstavlja izumrlu grupu južnoazijskih primata koji nisu bili blisko povezani sa današnjim majmunima, kažu naučnici.