Obraćajući se Generalnoj skupštini UN po prvi put od preuzimanja dužnosti u junu, Markos je rekao da je „vreme za razgovor o ‘ako’ i ‘kada’ odavno prošlo“ o klimatskim promenama, i pozvao industrijalizovane zemlje da ispune obaveze za smanjenje gasova staklene bašte i pomoći zemljama u razvoju.
„Efekti klimatskih promena su neujednačeni i odražavaju istorijsku nepravdu: oni koji su najmanje odgovorni pate najviše“, rekao je Markos. „Ova nepravda mora da se ispravi i oni koji moraju da urade više moraju da deluju odmah.
Markos se vratio na temu podele između bogatih i siromašnih u više tačaka tokom svog govora, primećujući rastuće opterećenje duga, nedostatak pristupa internetu i jednostrane posledice pandemije COVID-19.
„Bogatije nacije su odmah dobile vakcine na račun onih koji nemaju“, rekao je on. „Filipinski zdravstveni radnici bili su na prvim linijama fronta u mnogim zemljama… rizikujući i često žrtvujući svoje živote da bi spasili živote drugih.”
Markos je nagovestio nejednakost u samom kompleksu u kome je stajao, tražeći mesto u Savetu bezbednosti. Rekao je da se same osnove UN-a ignorišu, ali nije ponudio elaboraciju.
„Sama naša povelja se krši širom sveta dok govorimo“, rekao je on.
Između ostalog, Markos je pozvao na smanjenje nuklearnog naoružanja i stvaranje propisa koji regulišu sajber prostor i naoružavanje veštačke inteligencije.
Markos je došao na funkciju zadivljujućom izbornom pobedom, 36 godina nakon što je pobuna „Moći naroda“ koju je podržavala vojska izbacila njegovog oca, Ferdinanda Markosa starijeg, sa funkcije i postala globalna sramota. Stariji Markos je bio poznat po tiranskoj vladavini, iako je njegov sin odbio da ga etiketira kao diktatora.