Ruski šef bezbednosti u poseti Kini

Ruski šef bezbednosti u poseti Kini

Odnosi Moskve i Pekinga su izgrađeni na međusobnom poverenju i stoga na njih ne može da se utiče spolja, rekao je predsednik Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev tokom posete Kini.

Još više jačanje tih veza je „bezuslovni prioritet ruske spoljne politike“, insistirao je u ponedeljak šef bezbednosti.

„U savremenim uslovima naše zemlje treba da pokažu još veću spremnost za međusobnu podršku i razvoj saradnje“, rekao je on na strateškom bezbednosnom konsultativnom sastanku.

Moskva i Peking „žele da izgrade pravedniji svetski poredak“ i pozdravljaju sve veći broj zemalja koje takođe „izabraju put slobodnog, suverenog razvoja zasnovanog na sopstvenom identitetu i tradiciji“, istakao je Patrušev.

Njima se „suprotstavljaju političke elite kolektivnog Zapada koje nastoje da nametnu sopstvene lažne vrednosti“ drugim nacijama, dodao je on.

Približavanje Rusije i Kine „uživa široku podršku javnosti u obe zemlje, zasnovano je na dubokom međusobnom poverenju i stoga na njega ne može da se utiče spolja“, rekao je šef obezbeđenja.

Pregovori su održani u gradu Fudžou, glavnom gradu kineske provincije Fudžian, koji se nalazi prekoputa moreuza od ostrva Tajvan sa samoupravom, koje Peking smatra delom kineske teritorije.

Pitanje Tajvana bilo je među temama o kojima se razgovaralo tokom konsultacija, a Patrušev je „izrazio zabrinutost zbog eskalacije tenzija od strane Vašingtona i njegovih saveznika u regionu“, navodi se u saopštenju Saveta bezbednosti Rusije.

Zvaničnici su takođe dogovorili dalju saradnju ruske i kineske vojske, sa akcentom na zajedničke vežbe i patrole, i intenziviranje kontakata između Generalštabova dva naroda.

Prošle nedelje, kineski predsednik Si Đinping sastao se sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom na samitu Šangajske organizacije za saradnju u uzbekistanskom Smarkandu.

On je naveo da je „spreman da zajedno sa našim ruskim kolegama pruži primer odgovorne svetske sile i igra vodeću ulogu u dovođenju sveta koji se tako brzo menja na putanju održivog i pozitivnog razvoja“.

Peking je odbio da se pridruži međunarodnim sankcijama uvedenim Moskvi nakon pokretanja njene vojne operacije u Ukrajini krajem februara. Umesto toga, susedi su pojačali saradnju i trgovinu, pri čemu je Rusija, između ostalog, postala najveći snabdevač Kinom naftom.