Izvršna vlast Evropske unije preporučila je u nedelju suspendovanje fondova u vrednosti od 7,5 milijardi evra (7,48 milijardi dolara) zbog, kako smatra, neuspeha Mađarske da se bori protiv korupcije i podržava vladavinu zakona.
Evropska komisija je takođe postavila uslove da Mađarska zadrži pristup finansiranju, uključujući nove zakone, za koje je Mađarska odmah rekla da će ispuniti.
To je prvi takav slučaj u EU pod novom sankcijom koja ima za cilj bolju zaštitu vladavine prava i borbu protiv korupcije u bloku od 27 zemalja.
Portparol vlade Zoltan Kovač objavio je na Tviteru kasno u nedelju da će vlada podneti parlamentu zakone u ponedeljak i petak, „uključujući predloge za uspostavljanje organa koji će nadgledati procedure javnih nabavki u EU“.
Nacionalistički premijer Viktor Orban, koji je na vlasti od 2010. godine, više puta se sukobljavao sa Briselom zbog svoje politike koju smatra da narušava demokratiju u srednjoevropskoj zemlji.
Međutim, sa velikim izazovima kod kuće u vezi sa porastom troškova energije i dvocifrenom inflacijom, slabom forintom i usporavanjem ekonomije, premijer veteran izgleda spreman da ispuni zahtjeve EU da konačno stvori institucije koje bi smanjile rizike od korupcije u projektima koje finansira EU.
Kovač nije odgovorio na pitanja Rojtersa koji je pitao koji će zakoni biti doneti u ponedeljak, ali je forinta ojačala blizu 1% u odnosu na evro u ranoj trgovini.
„Najnovija dešavanja u Briselu svakako dolaze u loše vreme za Orbana, koji se bori sa nizom političkih i ekonomskih problema izazvanih oba globalna pitanja, pre svega zbog rasta cena energenata, tako da će verovatno ići dalje kako bi zadovoljio briselske zahteva“, rekao je Mujtaba Rahman, generalni direktor za Evropu u think tank Eurasia Group.
On je rekao da će Budimpešta verovatno obezbediti dogovor na čekanju, ali to neće rešiti sva nerešena neslaganja oko drugih delova fondova EU.
„Veći problem za Orbana je novac vezan u Fondu za oporavak, jer Komisija ima više diskrecionog prava da li će tome dati zeleno svetlo ili ne“, rekao je Rahman.
Kao i većina zemalja EU, Mađarska je prošle godine predala svoj plan o tome kako će koristiti grantove EU da svoju ekonomiju učini ekološki prihvatljivijom i visokotehnološkom nakon pandemije COVID-19. I za to tek treba da dobije odobrenje zbog zabrinutosti EU zbog korupcije i vladavine prava.
Ako Budimpešta ne dobije sredstva EU, forinta — koja je ove godine izgubila 8 odsto — će gotovo sigurno dodatno pasti, komplikujući napore da se obuzda inflacija i izlažući mađarsku imovinu bilo kakvoj negativnoj promeni u globalnom raspoloženju.
Ministar razvoja Tibor Navračič, zadužen za pregovore sa EU, rekao je u nedelju da će Mađarska ispuniti svih 17 svojih obaveza preuzetih prema Evropskoj komisiji kako bi sprečila gubitak bilo kakvog finansiranja EU.
Ovo dolazi nakon što je evropski komesar za budžet Johanes u nedelju ukazao Mađarskoj na izlaz iz ove situacije, rekavši da bi koraci koje je predložila Budimpešta „u principu mogli da isprave” kritike Komisije „ako budu ispravno specificirani i sprovedeni u skladu sa tim”.