Šri Lanka će predstaviti restrukturiranje duga

Šri Lanka će predstaviti restrukturiranje duga

LONDON – Krizom pogođena Šri Lanka će u petak održati prezentaciju svojim međunarodnim kreditorima, izlažući puni obim svojih ekonomskih problema i planove za restrukturiranje duga i više milijardi dolara, prenosi Rojters.

Godine ekonomskog lošeg upravljanja u kombinaciji sa pandemijom COVID-19 dovele su Šri Lanku u najgoru ekonomsku krizu od nezavisnosti od Britanije 1948. godine, što je dovelo do neplaćanja svog državnog duga.

Ministarstvo finansija zemlje navelo je u saopštenju preko pravne firme Clifford Chance da će onlajn poziv 23. septembra biti otvoren za sve spoljne poverioce i da će biti „interaktivna sesija“ na kojoj će učesnici moći da postavljaju pitanja.

Nevolje Šri Lanke su dostigle vrhunac u julu kada je tadašnji predsednik Gotabaja Rajapaksa pobegao iz zemlje i podneo ostavku nakon nasilnih javnih protesta.

Njegova zamena Ranil Vikremesinge uspeo je da postigne preliminarni dogovor sa MMF-om koji bi, ako bude formalizovan, obezbedio zemlji 2,9 milijardi dolara zajmova tokom četiri godine.

„Vlasti nameravaju da obaveste svoje spoljne kreditore o najnovijim makroekonomskim dešavanjima, glavnim ciljevima reformskog paketa dogovorenim sa MMF-om… i narednim koracima procesa restrukturiranja duga“, navodi se u saopštenju od 17. septembra.

Veterani dužničke krize navode jedinstveno teške elemente u Šri Lanki.

Osiromašeno stanovništvo koje je primoralo Rajapaksu da pobegne još uvek treba da prihvati Vickremesinghe, koji mnogi vide kao isto političko lice, i koji se suočava sa oštrom opozicijom.

Pozajmice zemlje su toliko složene da se procene ukupnog iznosa kreću od 85 milijardi dolara do preko 100 milijardi dolara. Možda najveći izazov od svega je to što konkurentske regionalne sile Kina, Indija i Japan takođe moraju pronaći zajednički jezik o tome kako da smanje dug koji duguje Kolombu.