Iran ne vidi razliku između Bajdena i Trampa

Iran ne vidi razliku između Bajdena i Trampa

Iranski predsednik Ebrahim Raisi ne veruje da bi razgovor licem u lice sa Bajdenom na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku bio od koristi za njegovu zemlju ili bi na neki način mogao da pomogne u oživljavanju značajnog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.

„Ne mislim da bi se takav sastanak desio… Ne verujem da bi sastanak ili razgovor sa njim bio od koristi“, rekao je Raisi reporterki CBS-a Lesli Stal u intervjuu za 60 minuta koji će biti emitovan u nedelju. I Raisi i Tramp trebalo bi da se obrate GS UN sledeće nedelje, ali sastanak dvojice lidera nikada nije zvanično bio na dnevnom redu.

Upitan da li može da vidi bilo kakve razlike između administracije Bajdena i administracije njegovog prethodnika Donalda Trampa, Raisi je istakao da ih iz perspektive Teherana nema, posebno u vezi sa nuklearnim sporazumom koji je formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA).

„Nova administracija u SAD, oni tvrde da se razlikuju od Trampove administracije… Ali nismo bili svedoci bilo kakvih promena u stvarnosti“, rekao je iranski lider.

Prvobitni nuklearni sporazum koji su 2015. potpisali Iran, SAD, Velika Britanija, Francuska i Nemačka – kao i Rusija, Kina i EU – doveo je do toga da je Teheran pristao na određena ograničenja svoje nuklearne industrije u zamenu za ublažavanje ekonomskih sankcija i drugi podsticaji.

Međutim, 2018. godine sporazum su torpedovale SAD pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom, koji su se jednostrano povukli iz njega, rekavši da je suštinski pogrešan, i ponovo uveo sankcije Teheranu. Kao rezultat toga, Iran je počeo postepeno da smanjuje neke od svojih obaveza prema sporazumu.

Uprkos obećanjima iz kampanje da će ponovo uspostaviti dogovor, Bajden nije napredovao po tom pitanju.

Usred napora da se oživi sporazum, prošlog meseca je procurio nacrt novog sporazuma koji pokazuje proces u četiri faze koji počinje trenutnim ukidanjem sankcija desetinama iranskih banaka i drugih privrednih subjekata. Iran bi takođe odmah počeo da smanjuje svoje nuklearne aktivnosti.

Ranije ove nedelje, američki državni sekretar Antoni Blinken optužio je Iran da je napravio „korak unazad“ u pregovorima, čineći kratkoročni dogovor po tom pitanju „malo verovatnim“. Visoki američki diplomata se osvrnuo na „konačni“ tekst sporazuma, koji je EU predložila 8. avgusta. Od tada su SAD i Iran nekoliko puta razmenjivali odgovore po tom pitanju.