KAMPALA – Lider Ugande upozorio je u petak da bi njegova vlada mogla „naći nekog drugog s kim će raditi“ pošto se francuski partner TotalEnergies suočio sa sve većim pritiskom da se povuče iz partnerstva za izgradnju gasovoda čemu se protive klimatski aktivisti, prenosi Asošijejted pres.
Komentari ugandskog predsednika Joveri Musevenija usledili su nakon rezolucije parlamenta Evropske unije u kojoj se poziva međunarodna zajednica „da izvrši maksimalan pritisak na vlasti Ugande i Tanzanije, kao i na promotere projekta i zainteresovane strane“, da zaustave naftne aktivnosti oko jezera Albert.
U toj rezoluciji navodi se zabrinutost za ljudska prava usredsređena na pravičnu nadoknadu pogođenim zajednicama, kao i na ekološke strahove. Više od 120.000 ljudi će izgubiti zemlju kako bi napravili put za naftni projekat, prema proceni ekološke grupe Friends of the Earth.
Naftovod za sirovu naftu u istočnoj Africi, dug 1.443 kilometra, koji planiraju TotalEnergies i Kineska nacionalna naftna korporacija na moru, sve je više u nevolji jer aktivisti tvrde da krši duh Pariskog klimatskog sporazuma, pokušavaju da ga izgladnjuju sredstva peticijom banaka i osiguravača.
Ali u Ugandi, istočnoafričkoj zemlji čije vlasti vide naftovod kao ključ za ekonomski razvoj, protivljenje projektu izazvalo je ogorčenje. Vlasti Ugande kažu da bogatstvo nafte može izvući milione iz siromaštva i da bi sadašnje zaustavljanje naftovoda bilo štetno po interese zemlje.
Nacionalna skupština izdala je u četvrtak saopštenje u kojem se potvrđuje suverenitet Ugande i osuđuje rezolucija parlamenta EU.
Museveni je rekao da ga je TotalEnergies uverio da će se naftovod, koji će povezati naftna polja u zapadnoj Ugandi sa lukom Tanga u Indijskom okeanu u Tanzaniji, nastaviti, ali je upozorio na Tviteru da „ako odluče da slušaju Parlament EU, naći ćemo nekoga drugo za rad.”
„U svakom slučaju, naša nafta će izaći do 2025. kako je planirano. Dakle, narod Ugande ne treba da brine“, rekao je on.
Procenjuje se da Uganda ima nadoknadive rezerve nafte od najmanje 1,4 milijarde barela. China National Offshore Oil Corporation i TotalEnergies saopštili su u februaru da će ukupna investicija biti veća od 10 milijardi dolara.
Naftne bušotine će takođe biti izbušene u okviru Nacionalnog parka Murčison Fols u zapadnoj Ugandi. Ovde Nil strmoglavi 40 metara kroz jaz širok samo 6 metara, a okolna divljina je dom nilskih konja, čaplji, žirafa i antilopa. Gasovod bi tada prolazio kroz sedam šumskih rezervata i dva parka za divljač, uzduž jezera Viktorija, izvora sveže vode za 40 miliona ljudi.
Ta ekološka krhkost je jedan od razloga zašto se neki aktivisti protive projektu uprkos uveravanjima kompanije TotalEnergies da će najsavremeniji dizajn gasovoda obezbediti bezbednost decenijama.