LUKSEMBURG – Odluka Evropskog Opšteg suda u sredu o tome da li Alphabet-ov Gugl treba da se suoči sa rekordnom kaznom EU protiv monopola od 4,34 milijarde evra (4,4 milijarde dolara) zbog korišćenja svog mobilnog operativnog sistema Android za gušenje rivala mogao da postavi presedan za druge regulatore koji se bave njegovom poslovnom praksom, prenosi Rojters.
Gugl će nastojati da preokrene svoju sreću nakon što je prošle godine izgubio spor sa novčanom kaznom od 2,42 milijarde evra, prvim od tri slučaja, dok je šefici EU za antimonopolska pitanja Margrete Vestager potrebna pobeda nakon neuspeha u slučajevima koji uključuju druge tehnološke gigante kao što je Intel i Qualcomm ove godine.
Šef Evropske komisije za konkurenciju se obračunao protiv Big Tech-a uz velike novčane kazne kako bi osigurao jednake uslove u Evropskoj uniji od 27 zemalja.
Vestager trenutno takođe istražuje Google-ov posao digitalnog oglašavanja, njegov Jedi Blue reklamni ugovor sa Metom, Apple-ova App Store pravila, Meta tržište i korišćenje podataka i Amazonovu onlajn prodaju i tržišne prakse.
Sudska presuda protiv Gugla, dominantnog igrača na tržištu telefona zajedno sa rivalskim Appleom, mogla bi da utiče na neke od ovih slučajeva, posebno u pogledu toga da li antimonopolska agencija EU treba da uzme u obzir rivalstvo između dva giganta.
Evropska komisija je u svojoj odluci iz 2018. navela da je Gugl koristio Android da učvrsti svoju dominaciju u opštoj pretrazi interneta putem plaćanja velikim proizvođačima i operaterima mobilnih mreža i ograničenja.
Gugl je rekao da se ponašao kao bezbroj drugih preduzeća i da takva plaćanja i sporazumi pomažu da Android ostane besplatni operativni sistem, kritikujući odluku EU kao da nije u skladu sa ekonomskom realnošću platformi za mobilne softvere.
Panevropska potrošačka grupa BEUC, koja podržava Komisiju, ukazala je na važnost sudske presude.
„Ključno je važno da Sud potvrdi da je ponašanje Gugla svih ovih proteklih godina bilo nezakonito i da se ne može nastaviti, čime se osigurava da potrošači mogu imati koristi od otvorenijeg i inovativnijeg digitalnog okruženja“, rekla je generalna direktorka BEUC-a Monik Gojens.
Čak i ako Gugl pobedi, moraće da zaustavi prakse koje je Komisija izdvojila u skladu sa značajnim tehničkim pravilima poznatim kao Zakon o digitalnim tržištima koji će se primenjivati sledeće godine, sa ciljem da se obuzdaju ovlašćenja američkih tehnoloških giganata.
Stranke se mogu žaliti u vezi sa pravnim pitanjima Sudu pravde EU, najvišem evropskom sudu.
Slučaj je T-604/18 Gugl protiv Evropske komisije.