SANTIJAGO – Više temperature i padavine koje slabe zidove od leda dovele su do odloma dela visećeg glečera u nacionalnom parku u čileanskoj regiji Patagonija u događaju koji su turisti snimili na video snimku, prenosi Rojters.
U snimku koji je u ponedeljak postao viralan, glečer koji se nalazi na vrhu planine visoke oko 200 metara tutnjao je i odlomio se u Nacionalnom parku Kueulat, koji se nalazi više od 1.200 kilometara južno od glavnog grada Čilea.
Odvajanje između masa leda je normalno, kaže klimatolog sa Univerziteta u Santijagu Raul Kordero, ali je primetio da je učestalost ovih događaja zabrinjavajuća.
„Zato što je ova vrsta događaja izazvana toplotnim talasima ili intenzivnim tečnim padavinama, a obe stvari se takođe dešavaju sve češće širom planete, ne samo u Čileu“, rekao je Kordero.
Prema Korderoovim rečima, u toj oblasti Patagonije pre kolapsa je bio toplotni talas sa „veoma nenormalnim“ temperaturama.
Kordero je dodao da je zabeležena i „atmosferska reka“ koja se sastoji od relativno toplog vazduha opterećenog vlagom. Kada se ova „reka susreće sa andskom i patagonskom topografijom, formira velike oblake i ispušta padavine.
„Jedna od posledica globalnog zagrevanja je da destabilizuje nekoliko glečera, a posebno neke nestabilne zidove glečera“, rekao je Kordero. „To je slučaj sa onim što se dogodilo poslednjih dana u Patagoniji na sličan način kao što se dogodilo pre par meseci i na Himalajima i na Alpima.
Naučnici kažu da su oštri skokovi u zagrevanju povezani sa klimatskim promenama izazvanim ljudskim faktorom i emisijama staklene bašte. Panel UN za nauku o klimi ranije ove godine rekao je da bi vlade i industrije trebalo da drastično smanje emisije fosilnih goriva kako bi obuzdale zagrevanje i ograničile klimatske uticaje.