Kako prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na AP, Micotakis je to rekao u subotu tokom govora na međunarodnoj trgovinskoj izložbi u Solunu, u Grčkoj.
Prema rečima grčkog premijera, ruska invazija na Ukrajinu ima za cilj da „legitimizuje despotski autoritarizam i dozvoli svakom prekršiocu u drugim regionima“ da učini isto (verovatno je mislio na Tursku).
„U ratu u Ukrajini podržavamo one koji se brane, podržavamo demokratiju i slobodu… Znamo kako je imati (agresivnog) suseda“, dodao je Micotakis.
Prema rečima šefa grčke vlade, Putin želi da brige Evrope oko energetike pretvori u političku destabilizaciju. On je podsetio da je Atina još u avgustu predložila da se uvede gornja cena gasa i odvoji od cene struje.
Bolje ikad nego nikad“, rekao je on komentarišući raspravu o ovim predlozima u EU.
Kako je saopšteno, ministri energetike zemalja Evropske unije nisu mogli da se dogovore oko toga da li i kako uvesti gornju cenu za ruski prirodni gas. Mediji su ranije preneli da je najmanje 10 zemalja EU protiv uspostavljanja gornje granice cene gasa.
Nekoliko ministara je reklo da postizanje sporazuma neće biti lako s obzirom na energetski bilans, zalihe i potrebe svake zemlje, ali su priznali da je vreme od suštinske važnosti ako najugroženiji ljudi u Evropi dobiju pravovremenu pomoć.
Ministri će svoje stavove izneti Evropskoj komisiji, koja će sledeće nedelje predstaviti predlog državama članicama. Nakon toga, zemlje EU će ponovo izvršiti procenu i postoji nada da će odluka biti doneta početkom oktobra.
Evropska komisija je već pozvala na uspostavljanje gornje granice cena ruskog prirodnog gasa i traži „solidarni doprinos“ evropskih naftnih i gasnih kompanija, koje su dobile neverovatne profite od rasta cena energenata.