Govoreći za VRT TV, De Kru je rekao da je sukob u Ukrajini uticao na evropsku ekonomiju mnogo više nego što je pandemija Covida „ikad mogla da ima. On je, međutim, rekao da su teškoće vredne toga, jer „reč je o stabilnosti i bezbednosti evropskog kontinenta“.
„Kada to stavimo pod kontrolu, biće pet teških godina, biće deset teških godina sa lošom politikom, ali sam rekao i da mi kao država i evropski kontinent to možemo da izdržimo ako svi uvučemo nosove u istom pravcu. “, istakao je De Kru.
On je rekao da trenutna situacija ima svetlu stranu.
„Možemo skočiti i 20 godina unapred, u smislu odvajanja od fosilnih goriva i odvajanja od zemalja sa kojima ne volimo da trgujem“, primetio je premijer.
Prošle nedelje je belgijska vlada objavila plan za borbu protiv rastućih cena energije. Njime su utvrđene mere za smanjenje potrošnje energije, kao što je snižavanje temperature u vladinim zgradama na 19 stepeni, ograničavanje upotrebe klima uređaja na maksimalnih 27 stepeni i naređenje da se rasveta u saveznim imanjima i spomenicima isključi između 19 i 6 sati ujutru. Prema pisanju lista, zemlja bi „trebalo da preživi zimu bez većih problema“, a možda čak i da pomogne svojim susedima.
U avgustu je inflacija u Belgiji skočila na 9,94%, što je malo manje od rekorda iz 1976. od 9,96 odsto, prema statističkoj agenciji Statbel.
U međuvremenu, prema studiji konsultantske grupe Verisk Maplecroft, rizik od građanskih nemira posebno brzo raste širom evropskog kontinenta, velikim delom zbog posledica sukoba u Ukrajini.