Grupa poljskih vozača blokirala je u ponedeljak punkt Dorogusk-Jagodin na granici sa Ukrajinom, tražeći rešenje problema sa dugim redovima i žaleći se na rad poljskih carinika i graničnih straža, prenosi Onet.
Učesnici štrajka se žale da su, vraćajući se iz Ukrajine, prinuđeni da stoje u dugim redovima sa praznim kamionima – neki od njih traju pet do sedam dana. Za to vreme bilo je slučajeva vandalizma i tuča među vozačima kamiona.
„Pozivamo na obnavljanje prolaza za prazne automobile, koji bi nekoliko godina jednostavno mogli da pređu granicu bez ikakvih problema. Zahtevamo i vraćanje dozvola za ulazak ukrajinskih automobila u Poljsku i povećanje broja fitosanitarnih pregleda. “, kaže predstavnik štrajkača Lukaš Bjalas.
Od podneva je praktično paralizovan punkt „Dorogusk-Jagodin”. Samo jednom vozilu je dozvoljeno da se kreće u jednom, a jednom u drugom pravcu na sat. Kamioni koji prevoze humanitarnu pomoć u Ukrajinu i ukrajinsko žito u Poljsku ne mogu da prođu.
Vozači koji učestvuju u štrajku prete da će blokirati saobraćaj duž cele ukrajinsko-poljske granice ako njihovi zahtevi ne budu ispunjeni.
U Poljskoj graničnoj službi kažu da su o situaciji obavestili Ukrajinu. Sastanak stranaka o ovom pitanju trebalo je da bude održan u ponedeljak. Pored toga, poljski premijer Mateuš Moravjecki bi trebalo da u petak održi razgovore sa ukrajinskim kolegom Denisom Šmihalom.
Zamenik ministra za infrastrukturu Ukrajine Mustafa Najjem tvrdi da problem u prelasku granice leži upravo na poljskoj strani, gde se „svakim danom proverava sve manje automobila“.
„Pre rata je kontrolu prolazilo do 80 kamiona dnevno (na punktu Dorogusk-Jagodin), a poslednjih dana – od 12 do 25. Ako postoje objektivni razlozi za takvo usporavanje rada, onda smo spremni da uradimo sve što je u našoj moći da ubrzamo proces i povećamo kapacitet kontrolnog punkta. Ali u isto vreme očekujemo isti napredak od svih službi na poljskoj strani“, napisao je Najem na Fejsbuku.
On je dodao da ne smatra opravdanim zahtev poljskih štrajkača da se ukine „bez viza za transport” za ukrajinske prevoznike i da se vrate dozvole.
„Želeo bih da uverim naše prevoznike: trenutno nema govora o ukidanju „bez viza za transport“. Najverovatnije je to politički zahtev poljskih prevoznika. Cilj je da se izvrši dodatni pritisak na poljsku vladu da reši problem. gore pomenute probleme“, smatra on.