Ugovor o podeli proizvodnje sa američkim EkkonMobil-om, Hess Oil-om iz SAD-a i kineskom Nacionalnom naftnom kompanijom na moru daće zemlji procenjenih 1,1 milijardu dolara od 13 miliona barela nafte na koje ima pravo ove godine, rekao je guverner centralne banke Gobind Ganga za Asošijeted pres .
Mala južnoamerička nacija, u kojoj se nalazi sedište Karipske zajednice od 15 zemalja, postala je proizvođač nafte 2019. godine kada je Ekkon podigao prvu seriju nafte sa morskog dna – četiri godine nakon što je objavio ogromno otkriće oko 120 milja od obale Gvajane. .
Konzorcijum je već izbušio više od 30 uspešnih bušotina, uglavnom sa svog polja Liza u bloku Stabruk. Trenutna proizvodnja je oko 350.000 barela dnevno, ali se očekuje da će se ona više nego udvostručiti kada još dva naftna polja budu puštena u rad u naredne tri godine, rekao je Ekkon.
Sve dok nije počela proizvodnja nafte, izvoz zlata i pirinča je dominirao deviznim prihodima zemlje. Sa visokim globalnim cenama nafte, zemlja očekuje da će uživati u neočekivanim prihodima i od direktne prodaje nafte i od masivnog sistema podrške za industriju, uključujući izgradnju objekata na kopnu.
„Ovo je istorijski najveći iznos prihoda koji ćemo zaraditi od bilo kog sektora ove godine. To je veoma očigledno sa današnjom cenom nafte“, rekao je Ganga. Ministar finansija Ašni Sing nedavno je predvideo da će bruto domaći proizvod ove godine rasti za 56 odsto, što je daleko najbrži tempo u hemisferi.
Najava kompanije Ekkon iz 2015. da je pronašla neku od najlakših sirovih nafte na svetu izazvala je navalu većine velikih proizvođača, sa Repsolom iz Španije, Tullov naftom iz Ujedinjenog Kraljevstva i nekoliko drugih koji kupuju postojeće blokove nafte ili pregovaraju o njihovom sopstveni.
Komercijalna nalazišta nafte i gasa otkrivena su u dva dodatna bloka u blizini Ekkon’sa, dok su kompanije koje susedne Surinama takođe pronašle velike količine nafte i gasa u basenu za koji Geološki zavod SAD kaže da sadrži najmanje 16 milijardi barela nafte.