Nacrt zakona predviđa stvaranje organizovanih partizanskih ili podzemnih aktivnosti uz angažovanje lokalnog stanovništva, ukoliko se neki deo Estonije ispostavi da je okupiran.
Prema objašnjenju dokumenta, imitatori se mogu koristiti za identifikaciju osoba koje mogu biti uključene u tajnu saradnju. Neophodno je pripremiti prateću infrastrukturu oružanog otpora, na primer, skloništa za skladištenje opreme.
U obrazloženju se navodi da broj ljudi koji su tajno uključeni u takve aktivnosti ne bi trebalo da pređe 0,1% stanovništva Estonije.
Vicekancelarka Ministarstva odbrane Estonije Margit Gros rekla je za ERR da je za efikasnu borbu protiv stranih vlasti na okupiranoj teritoriji neophodno pripremiti se za to već u miru.
„Odbrambenim snagama su potrebna dodatna ovlašćenja za izvođenje ovakve obuke, jer priprema određenih aktivnosti podrazumeva korišćenje prikrivenih lica. Postojećim zakonodavstvom takva ovlašćenja nisu data Snagama odbrane“, objasnila je ona.
Trenutno, odbrambene snage Estonije imaju slična ovlašćenja samo za organizovanje obaveštajnih aktivnosti.
Ministarstvo odbrane Estonije planira da podnese nacrt zakona na usvajanje vladi u septembru i očekuje da će ga parlament usvojiti već ove godine.
Rat u Ukrajini je, kako se izveštava, doneo prilagođavanja vojnim planovima Estonije, a ministarstvo odbrane zemlje je reklo da će planovi odbrane biti revidirani u skladu sa vojnom taktikom i akcijama Rusije.
U okviru ažuriranih odbrambenih planova, Estonija je već pristala na zajedničku kupovinu sistema protivvazdušne odbrane sa Letonijom – odgovarajući protokol o namerama potpisali su estonski ministar odbrane Kale Laanet i letonski ministar odbrane Artis Pabriks na samitu NATO-a u Madridu.
Ministar odbrane Estonije Hano Pevkur je prošlog meseca rekao da će njegova zemlja i Finska kombinovati raketne komplekse obalske straže.