Fjučersi na naftu Brent porasli su za 2,43 dolara, ili 2,6%, na 95,45 dolara po barelu do 08:50 GMT nakon rasta od 0,7% u petak. Američka nafta Vest Tekas Intermediate porasla je za 2,21 dolara, ili 2,5%, na 89,08 dolara nakon povećanja od 0,3% na prethodnoj sesiji.
Američka tržišta su zatvorena za državni praznik u ponedeljak.
Na sastanku kasnije u ponedeljak, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni saveznici, grupa poznata kao OPEK+, razgovaraće između ostalih opcija o smanjenju proizvodnje nafte za 100.000 barela dnevno, rekli su izvori iz grupe za Rojters.
„Očekuje se da će grupa ostaviti ciljeve proizvodnje nepromenjene, ali je verovatno da će se barem razgovarati o smanjenju; što bi, ako se nastavi, stvorilo više nestabilnosti i neizvesnosti u vreme velike nelagodnosti“, rekao je Kreg Erlam, viši tržišni direktor analitičar u OANDA.
Rusija, drugi najveći proizvođač nafte na svetu i ključna članica OPEK+, u ovom trenutku ne podržava smanjenje proizvodnje i grupa proizvođača će verovatno odlučiti da zadrži proizvodnju na stalnom nivou, izvestio je u nedelju Volstrit žurnal, pozivajući se na neimenovane izvore.
Cijene nafte pale su u posljednja tri mjeseca sa višegodišnjih maksimuma postignutih u martu, pod pritiskom zabrinutosti da bi povećanje kamatnih stopa i suzbijanje COVID-19 u dijelovima Kine moglo usporiti globalni ekonomski rast i smanjiti potražnju za naftom.
Mere zatvaranja u južnom kineskom tehnološkom centru Šenžen ublažene su u ponedeljak pošto su nove infekcije pokazale znake stabilizacije, iako je grad i dalje na oprezu.
U međuvremenu, pregovori o oživljavanju nuklearnog sporazuma Zapada sa Iranom iz 2015. godine, koji bi potencijalno mogao da obezbedi povećanje snabdevanja iz iranske sirove nafte koja se vraća na tržište, naišli su na novu prepreku.
Bela kuća je u petak odbacila poziv Irana na sporazum koji bi bio povezan sa zatvaranjem istraga nuklearnog nadzornog tela UN, rekao je zapadni diplomata.