Ovo prenosi izdanje Euractiv pozivajući se na dokument koji je izradila EK, piše „Evropska istina“.
O dokumentu će 7. septembra razgovarati na seminaru predstavnika 23 zemlje EU, a o njemu će dalje raspravljati ministri energetike na vanrednom sastanku u petak.
U njemu su navedena dva moguća instrumenta za ograničavanje veleprodajnih cena gasa u slučaju daljih poremećaja ili čak potpunog prestanka snabdevanja iz Rusije.
Prvi podrazumeva ograničavanje cena uvoznog gasa iz Rusije, a drugi – stvaranje administrativnih zona cena za najugroženije zemlje EU, takozvane „crvene zone“.
U dokumentu se navodi da oba alata imaju svoje prednosti i nedostatke i da se međusobno ne isključuju. Ipak, priznaje da je stvaranje regionalnih cenovnih zona teži zadatak i „zahteva ozbiljnu regulatornu i tehničku pripremu“.
Istovremeno, neki kritičari su skeptični prema ideji ograničenja cena, jer će postati beskorisna kada izvoz ruskog gasa u Evropu padne na nulu.
Gasprom je u petak najavio zatvaranje gasovoda Severni tok ka Nemačkoj na neodređeno vreme, zvanično iz tehničkih razloga.
Evropska komisija nazvala je saopštenje Gasproma „još jednom potvrdom njegove nepouzdanosti kao dobavljača“ i „dokazom ruskog cinizma“.
Šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je 2. septembra da je došlo vreme da se ograniče cene ruskog gasovodnog gasa ka Evropi.
Ograničavanje cena ruskog gasa je rizično, jer će Moskva verovatno uzvratiti potpunim prekidom izvoza u Evropu.