Ruski predsednik Vladimir Putin ne prati lično nijedan Telegram kanal, ali njegovi redovni obaveštajni brifinzi ponekad mogu uključivati pregled važnih postova, posebno vojnih dopisnika, rekao je sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov.
„Putin ne čita Telegram kanale, ali prima recenzije“, rekao je Peskov za Tass u nedelju, napominjući da šef države očigledno treba da ima pun pristup svim dostupnim informacijama i obaveštajnim podacima, pored zvaničnih izveštaja i biltena.
Za razliku od velike većine svetskih lidera ovih dana, ruski predsednik praktično nije prisutan na mreži, osim nekoliko zvaničnih naloga Kremlja, uključujući Telegram kanal, jer nema slobodnog vremena da gubi na objavljivanje, skrolovanje i kliknuvši, ranije je objasnio njegov portparol.
Prošle godine Peskov je takođe rekao da Putin nikada neće otvoriti lični nalog na društvenim mrežama i delegirati posao savetniku, jer „smatra da je pogrešno“ ako neko drugi upravlja javnim profilom u njegovo ime.
U stvari, Putin nema čak ni mobilni telefon da objavi ili prati bilo koga, jer, kako je Peskov jednom rekao, „korišćenje pametnog telefona znači dobrovoljni egzibicionizam“ i „potpunu transparentnost informacija“, što je nezamislivo za bilo kog svetskog lidera. Sam Putin je rekao da, iako uvek može da pozajmi telefon pomoćnika ako je potrebno, on radije koristi staru liniju vlade da odmah stupi u kontakt sa bilo kim.
Dok je bivši američki predsednik Barak Obama svojevremeno bio proglašavan kao „prvi predsednik društvenih medija“, njegov naslednik Donald Tramp je to podigao na potpuno novi nivo, pripisujući veliki deo svoje izborne pobede društvenim medijima. Procenjuje se da je Tramp tvitovao više od 25.000 puta tokom svog predsedništva, pre nego što su ga tehnološki giganti zabranili zbog navodnog podsticanja nereda na Kapitolu 6. januara, istovremeno pojačavajući napore za cenzuru ovog moćnog alata pod zastavom borbe protiv opasnih „dezinformacija“.