Struja u domaćinstvu može se uštedeti na više načina, a jedna od glavnih dilema potrošača je kako to činiti sa velikim potrošačima, kao što je bojler, piše Sputnjik.
Neke od večitih dilema su da li je isplativije povremeno gasiti ili nikako ne gasiti bojler, da li je isti slučaj i sa klima-uređajima, kada treba uključivati TA peć.
„TA peć treba da se pali nakon 22 sata, a bojler treba da radi konstantno jer se potrošnja onda održava u balansu, a kada se isključuje, pa ponovo uključuje, crpi veću količinu struje što onda bude skuplje na kraju meseca“,navodielektričar iz okoline Čačka za portal Espreso.
Sa druge strane, on dodaje da klima uređaji treba da rade samo po potrebi.
„Klima nije kao bojler i ne treba da radi 24 sata, treba da se uključi onda kada je to neophodno. Na svakoj klimi piše kolika je potrošnja struje i najbolje da se uključivanje uskladi u odnosu na to“, objašnjava električar.
Podsetimo, Ministarstvo rudarstva i energetike će uputiti molbu JP EPS da uz račune domaćinstvima dostavlja opširnije objašnjenje koje su mogućnosti za smanjenje potrošnje električne i toplotne energije, a predlog preporuke je i da JP EPS stimuliše štednju kroz odobravanja dodatnih popusta za kupce koji smanje mesečnu potrošnju u odnosu na isti mesec prethodne godine.
Kada je reč o lokalnim samoupravama, organima državne uprave, državnim preduzećima, javnim ustanovama i privredi, predlog preporuka su racionalnija upotreba javne rasvete, ograničenje rada dekorativne rasvete na javnim objektima, korišćenje LED rasvete, zamena stolarije i generalno unapređenje energetske efikasnosti, postavljanje solarnih panela, prelazak sa grejanja na struju na drugi vid grejanja i korišćenje toplotnih pumpi, što bi trebalo da omogući smanjenje potrošnje energije za 15 odsto u odnosu na isti period prošle godine.