NASA je po drugi put u nedelju dana odustala od pokušaja lansiranja svog džinovskog raketnog broda sledeće generacije, navodeći kao razlog tvrdoglavo curenje goriva za koje je svemirska agencija rekla da bi moglo da odloži debi misiju svog programa od meseca do Marsa Artemis za najmanje nekoliko nedelja, preneo je Rojters.
Operacije pred let su prekinute za dan oko tri sata pre 14:17. EDT (1817 GMT) vreme poletanja ciljano za raketu Space Launch Sistem (SLS) od 32 sprata i njenu kapsulu Orion sa Kejp Kanaverala, Florida.
Probni let bez posade, koji je imao za cilj lansiranje kapsule na Mesec i nazad, trebalo je da obeleži inauguraciono putovanje i SLS-a i Oriona pola veka nakon poslednje lunarne misije Apolona, preteče programa Artemis.
Odbrojavanje je prekinuto nakon što su tehničari svemirskog centra Kenedi napravili tri neuspela pokušaja da poprave „veliko“ curenje superohlađenog tečnog vodoničnog pogonskog goriva koje se pumpa u rezervoare za gorivo u jezgru rakete, rekli su zvaničnici agencije.
Početni pokušaj lansiranja u ponedeljak takođe je bio osujećen tehničkim problemima, uključujući drugačiji cev za gorivo koji curi, neispravan senzor temperature i pukotine pronađene u izolacionoj peni.
Menadžeri misije nastavili su sa drugim pokušajem lansiranja u subotu nakon što su raniji problemi bili rešeni na njihovo zadovoljstvo. A NASA je rezervisala još jedno rezervno vreme lansiranja, bilo za ponedeljak ili utorak, u slučaju da je potreban treći pokušaj.
Ali nakon pregleda podataka o najnovijim poteškoćama, NASA je zaključila da je novo curenje vodonika previše nezgodno i dugotrajno da bi se završilo rešavanje problema i popravilo na lansirnoj ploči pre nego što trenutni period lansiranja koji je dodeljen misiji istekne u utorak.
Kašnjenje znači da će najranija prilika za ponovni pokušaj doći tokom sledećeg perioda lansiranja koji traje od 19. do 30. septembra, ili tokom oktobra, rekao je saradnik NASA administratora, Jim Free, novinarima na kasno popodnevnom brifingu.
On je rekao da će odlaganje takođe uključivati vraćanje svemirske letelice nazad u zgradu za montažu, prema pravilima „dometa“ Kejp Kanaverala koja ograničavaju koliko dugo raketa može da ostane na svom lansirnom tornju pre nego što prođe novu rundu bezbednosnih provera u zatvorenom prostoru.
Majk Sarafin, NASA-in menadžer misije Artemis, rekao je da će napori da se reši najnoviji tehnički problem zahtevati „nekoliko nedelja rada“.
Šef NASA-e Bill Nelson rekao je ranije tokom dana da će povlačenje odložiti sledeći pokušaj lansiranja najmanje do sredine oktobra, delimično kako bi se izbegao sukob oko rasporeda sa sledećom posadom Međunarodne svemirske stanice koja bi trebalo da bude lansirana početkom tog meseca.
Kašnjenja i kvarovi na dan lansiranja nisu neuobičajeni u svemirskom poslovanju, posebno za nove rakete kao što je NASA-in Space Launch Sistem, složeno vozilo sa skupom procedura pre poletanja koje inženjeri tek treba da u potpunosti testiraju i uvežbaju bez problema. .
U proseku, šanse za otklanjanje lansiranja bilo kog dana iz bilo kog razloga, uključujući loše vreme, su oko jedan prema tri.
„Nećemo pokrenuti dok ne bude ispravno, a to je standardna operativna procedura i biće i dalje“, rekao je Nelson na brifingu.
Neuspesi u poslednjem trenutku na lansirnoj platformi došli su na kraju razvojnog programa koji je nastajao više od decenije, sa godinama kašnjenja i milijardama dolara prekoračenja troškova prema NASA-inim SLS i Orion ugovorima sa Boeing Co (BA.N ) i Lockheed Martin Corp (LMT.N).
Pored tehničkih izazova, Artemis I signalizira veliku prekretnicu za NASA-in post-Apolo program letova u svemir, nakon decenija fokusiranih na nisku orbitu Zemlje sa spejs šatlovima i Međunarodnom svemirskom stanicom.
Nazvana po boginji koja je bila Apolonova sestra bliznakinja u drevnoj grčkoj mitologiji, Artemida ima za cilj da vrati astronaute na površinu Meseca već 2025. godine, iako mnogi stručnjaci veruju da će vremenski okvir verovatno proći.
Dvanaest astronauta hodalo je po Mesecu tokom šest Apolo misija od 1969. do 1972. godine, jedinih svemirskih letova koji su još uvek postavili ljude na površinu Meseca. Ali Apolon, rođen iz američko-sovjetske svemirske trke tokom Hladnog rata, bio je manje vođen nauke od Artemide.
Program mladog meseca angažovao je komercijalne partnere kao što su SpaceKs i svemirske agencije Evrope, Kanade i Japana da na kraju uspostave dugoročnu lunarnu bazu operacija kao odskočnu dasku ka još ambicioznijim putovanjima ljudi na Mars.
Pokretanje svemirske letelice SLS-Orion je ključni prvi korak. Njegovo prvo putovanje ima za cilj da prođe vozilo teško 5,75 miliona funti kroz rigorozni probni let, pomerajući granice dizajna i sa ciljem da dokaže da je svemirska letelica pogodna za letenje astronauta.
Ako misija uspe, let Artemis II sa posadom oko Meseca i nazad mogao bi da dođe već 2024. godine, da bi u narednih nekoliko godina usledilo prvo sletanje astronauta na Mesecu, od kojih je jedna bila žena, sa Artemisom III.
Oglašen kao najmoćnija, složena raketa na svetu, SLS predstavlja najveći novi sistem vertikalnog lansiranja koji je NASA izgradila od Saturna V iz ere Apola.
Iako na brodu neće biti ljudi, Orion će nositi simuliranu posadu od tri – jednog muškarca i dve ženske lutke – opremljene senzorima za merenje nivoa radijacije i drugih stresova koje bi astronauti u stvarnom životu iskusili.