Biblioteka u kojoj su Roza Parks, Džon Luis i drugi lideri za građanska prava kovali strategije koje bi promenile svet zaglibljena je u kontroverzama o tome ko može da ispriča njenu priču, prenosi Asošijejted pres.
Na jednoj strani su zaštitnici koji žele da pretvore biblioteku narodne škole Highlander u istorijsko mesto. S druge strane, politički organizatori kažu da Highlander nikada nije prestao da teži socijalnoj pravdi i da bi trebalo da povrati zgradu kao ukradeni deo njenog nasleđa.
Besni zbog mešanja rasa u Highlander Folk School 1950-ih, zvaničnici Tenesija su konfiskovali imovinu i prodali je u komadima u uzaludnom pokušaju da uguše pokret za građanska prava. Biblioteka je jedna od retkih preostalih zgrada u kampusu.
Ali Highlander kao institucija nikada nije zatvorena – samo je pomerila lokacije. Danas živi kao Istraživačko-obrazovni centar Highlander, čiji lideri okupljaju opoziciju uvrštavanju biblioteke u Nacionalni registar istorijskih mesta, govoreći da su zamrznuti iz procesa.
David Currei, član odbora Tennessee Preservation Trust-a, upravljao je restauracijom biblioteke od kada je fond kupio lokaciju 2014. godine, spasivši je od ponovnog razvoja. Rekao je da je njegov cilj oduvek bio da sačuva lokaciju kako bi posetioci mogli da saznaju o značajnim događajima koji su se tamo desili u prvoj polovini 20. veka. Bilo bi malo knjiga ili filmova kada bi priče mogli da pričaju samo oni koji su direktno uključeni, rekao je, i „Niko ne poseduje prošlost“.
„Mit je da su oni najprikladniji da ispričaju našu istoriju“, rekao je Eš-Li Vudard Henderson, prvi Crni ko-direktor Highlander-a. „Ljudi koji su napravili tu istoriju još su živi.
U pismu koji je Highlander poslao istorijskom registru kaže se da Trust nije sposoban da služi kao upravnici, podstičući rasne tenzije oko mesta koje je promovisalo zajedničku borbu za međurasni sklad.
„Odobravanje nominacije Highlander Folk School Librari u njenom sadašnjem obliku omogućiće elitnoj instituciji koju predvode belci da prihvati i kontroliše istorijski narativ sajta najznačajnijeg za rad sa crnačkim, multirasnim, siromašnim zajednicama i zajednicama radničke klase, ” navodi se u pismu, u kojem se takođe optužuju članovi poverenja da su veličali Konfederaciju.
Currei, koji je bijelac, postavlja pitanje mnogo drugačije. On kaže da je poverenje ušlo u očuvanje imovine kada niko drugi ne bi, i planira da proslavi prošla dostignuća Highlander-a.
„Naš cilj je od samog početka bio častan poduhvat da prepoznamo i odamo počast istoriji i nasleđu pokreta socijalne pravde u Tenesiju s početka 20. veka, uključujući radničke borbe i građanska prava, i njegove vođe“, napisao je Kari u e-poruci upućenoj the AP.
Osnovana 1930-ih kao centar za sindikalno organizovanje, škola u Monteagleu, Tennessee, ubrajala je prvu damu Eleonor Roosevelt među svoje prve pristalice. Protestna muzika je bila sastavni deo njegovog rada, a Vudi Gatri je vodio pevačke pesme kako bi inspirisao buduće demonstracije, a Pete Seeger je radionicu „Ve Shall Overcome“ pretvorio u himnu koju su aktivisti pevali od tada.
Suosnivač i dugogodišnji vođa Highlander-a, Majls Horton, belac, stvorio je prostor skoro jedinstven na jugu Džima Kroua, gde su aktivisti beli i crni mogli da izgrade i ojačaju saveze.
Parks je prisustvovao radionici Highlander nekoliko meseci pre nego što je odbio da se preseli u zadnji deo odvojenog gradskog autobusa u Montgomeriju, Alabama. „Bio je to jedan od retkih puta u mom životu do tog trenutka kada nisam osećala neprijateljstvo belaca“, napisala je u svojoj autobiografiji.
Luis je imao slično iskustvo, mnogo pre nego što je postao ikona građanskih prava i kongresmen. Highlander „je bio prvi put u mom životu da sam video crnce i bele ljude ne samo kako sede zajedno za dugim stolovima za zajedničke obroke, već i kako posle zajedno čiste, zajedno peru sudove, okupljaju se do kasno u noć u dubokoj diskusiji “, napisao je u memoarima.
Uspeh škole učinio ju je metom – označenom kao komunističkom, koju je istražio FBI i izvršila raciju od strane države Tenesi, koja je na kraju poništila svoju povelju. Originalne zgrade su uništene. Biblioteka je pretvorena u porodičnu kuću.
Ali Highlander nije nestao – samo se preselio tri sata severoistočno do Nev Marketa, Tenn., blizu Knokvillea.
„Imovina nam je ukradena jer je okupljala crne i bele ljude da očuvaju demokratiju“, rekao je Henderson. „Zemlja bi trebalo da bude vraćena, nazad u Highlander Folk School, koja je sada Highlander istraživački i obrazovni centar.
Trust je proveo sedam godina vraćajući biblioteku u prvobitni oblik. Lokalni donatori okruga Grundi doprineli su većini sredstava, ali Currei je rekao da je takođe potrošio hiljade svojih dolara. Njegova vizija je da izdvoji neprofitnu organizaciju, odvojenu od trusta, koja bi posedovala i upravljala bibliotekom kao istorijskim mestom i resursom zajednice, a Highlander bi mogao da vodi program koji objašnjava njegov tekući i obrazovni rad.
Hendersonova je rekla da je zahvalna što je ukazano poverenje kada centar to nije mogao da priušti, ali ona ne vidi staru narodnu školu kao odvojenu od Highlander-a, koji slavi 90 godina organizovanja sa povratkom kući kasnije ovog meseca. Ona je rekla da je centar nedavno ponudio da otkupi biblioteku od fonda, ali nije dobio konačan odgovor.
„Ako će biti transfera, zašto to ne bi bilo u Highlander?“ pitala je kodirektorka Allin Makfield-Steele. Ako bi Highlander kontrolisao zgradu, razvio bi plan za njeno korišćenje zajedno sa „ljudima na terenu u okrugu Grundi“, rekao je on.
Currei se i dalje nada da poverenje i centar mogu da rade zajedno na promovisanju nasleđa zgrade koju obe organizacije vide kao neverovatno važnu.
Uvrštavanje u Nacionalni registar otvorilo bi nove izvore finansiranja u državi koja ne daje poreske podsticaje za očuvanje istorije, rekao je Currei. Brine se da će kontroverza oko Highlandera smanjiti verovatnoću da će zaštitari zaštite da preuzmu sličan projekat u budućnosti.
„U Tenesiju je već tako teško sačuvati neke od naših istorijskih resursa“, rekao je Kari. „Ovo je možda jedan od najistaknutijih sajtova za građanska prava — kao što mi je rekao Džon Luis — u državi.