Bajdenova administracija u petak je najavila prodaju oružja Tajvanu u vrednosti više od milijardu dolara, dok tenzije između SAD i Kine eskaliraju oko statusa ostrva, prenosi Asošijejted pres.
Prodaja od 1,09 milijardi dolara uključuje 355 miliona dolara za rakete vazduh-more Harpun i 85 miliona dolara za rakete vazduh-vazduh Sidevinder, saopštio je Stejt department.
Najveći deo prodaje, međutim, čini paket logističke podrške vredan 655 miliona dolara za tajvanski nadzorni radarski program, koji pruža upozorenja protiv vazdušne odbrane. Sistemi protivvazdušne odbrane ranog upozorenja postali su važniji jer je Kina pojačala vojne vežbe u blizini Tajvana, koji smatra odmetničkom provincijom.
Stejt department je saopštio da je oprema neophodna Tajvanu da bi „održavao dovoljnu sposobnost samoodbrane“. Administracija je obavestila Kongres o prodaji nakon završetka posla u petak.
Administracija je saopštila da su dogovori u skladu sa američkom politikom jedne Kine. Takođe je apelovao na Peking da „prestane sa svojim vojnim, diplomatskim i ekonomskim pritiskom na Tajvan i umesto toga se uključi u smislen dijalog sa Tajvanom“.
Ogorčenost i oštra retorika između SAD i Kine oko Tajvana naglo su porasli otkako je predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi posetila ostrvo prošlog meseca. Od Pelosijevog puta u Tajpej, bilo je još najmanje dve posete Kongresu i nekoliko guvernera američkih država, a sve je Kina osudila.
Tajvanska vojska je u četvrtak saopštila da je oborila dron koji je lebdeo iznad jedne od njegovih ostrvskih ispostava nedaleko od kineske obale u incidentu koji je podvukao povećane tenzije. Dan ranije, Tajvan je saopštio da je upozorio na dronove koji lebde iznad tri ostrva koja zauzima u blizini obale kineskog lučkog grada Sjamena.
Kina tvrdi da je Tajvan sopstvenu teritoriju, koja će biti aneksirana silom ako bude potrebno. Strane su se razdvojile nakon građanskog rata 1949. i nemaju zvanične odnose, a Kina je prekinula čak i neformalne kontakte nakon izbora tajvanskog predsednika Cai Ing-vena 2016. koji je naklonjen nezavisnosti.
Caijeva administracija se zalagala za jačanje odbrane protiv bespilotnih letelica kao deo povećanja godišnjeg budžeta Ministarstva odbrane za sledeću godinu od 12,9 odsto. To bi povećalo potrošnju na odbranu za dodatnih 47,5 milijardi novih tajvanskih dolara (1,6 milijardi dolara), za ukupno 415,1 milijardu NTD (13,8 milijardi dolara).
SAD su kineske vežbe prošlog meseca opisali kao ozbiljnu preteranu reakciju i odgovorile su plovidbom dve krstarice navođene rakete kroz Tajvanski moreuz, koji je Kina proglasila svojim suverenim vodama.