Evropska komisija rekla je poslanicima Evropskog parlamenta u četvrtak, 1. septembra, da bi povećanje ispuštanja neprečišćenih otpadnih voda u Lamanš moglo biti kršenje trgovinskog sporazuma sa EU nakon Bregzita, piše „Evropska istina”.
Obraćajući se u četvrtak Odboru za ribarstvo Evropskog parlamenta, portparolka Evropske komisije rekla je da izvršna vlast EU pomno prati situaciju.
„Duboko smo zabrinuti zbog ovih nekontrolisanih emisija i njihovog potencijalnog uticaja na morsko okruženje i ribarstvo“, rekla je ona.
Iako Velika Britanija više nije vezana ekološkim standardima EU nakon izlaska iz bloka, pristala je „da ne odstupa od postojećih nivoa zaštite životne sredine“, rekla je portparolka Evropske komisije.
Ona je dodala da Sporazum o trgovini i saradnji sadrži obavezu da se ne odstupaju od standarda koji se odnose na zaštitu i očuvanje morske sredine. Sporazum takođe zahteva od Ujedinjenog Kraljevstva da ne slabi ili smanjuje nivo zaštite životne sredine.
Britanskim postrojenjima za prečišćavanje vode dozvoljeno je da ispuštaju neobrađene otpadne vode u mora i reke u slučaju jake kiše i rizika od poplava. Leto konstantno visokih temperatura i suše ostavili su zemlju nesposobnom da apsorbuje nedavne obilne padavine.
Ispuštanje sirove kanalizacije se više nego udvostručilo poslednjih godina nakon velikih rezova u budžetu britanske Agencije za životnu sredinu.
Britanska vlada izdala je upozorenje o zagađenju desetinama plaža na južnoj obali Engleske, pozivajući ljude da ne plivaju u moru, ali je negirala da je to kršenje sporazuma EU.
Vladino Odeljenje za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja saopštilo je da je Britanija nakon izlaska iz EU usvojila zakone koji zahtevaju od vodovodnih kompanija da smanje učestalost i obim ispuštanja iz oborinskih voda i da instaliraju nove monitore koji će odmah prijaviti svako ispuštanje otpadnih voda u njihovu oblast.
Kako je saopšteno, Belgija je pratila Francusku tražeći od Londona objašnjenje u vezi sa neprečišćenim otpadnim vodama koje se ispuštaju u Lamanš i Severno more.
Reakcija Belgije odražavala je pozive na pravnu i političku akciju poslanika iz stranke francuskog predsednika Emanuela Makrona. Oni upozoravaju da bi kratkoročno curenje moglo naštetiti francuskim obalnim vodama i morskom biodiverzitetu.