Nuklearni stručnjaci Ujedinjenih nacija koji su prešli na teritoriju Ukrajine pod ruskom kontrolom kako bi procenili bezbednost najveće evropske elektrane za atomsku energiju tražili su u petak da procene fizičku štetu na objektu, na šta obe strane upozoravaju moguća katastrofa, preneo je Rojters.
Inspekcijski tim Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) hrabrio je intenzivno granatiranje kako bi u četvrtak stigao do nuklearne elektrane Zaporožje. Rusija i Ukrajina kažu da se plaše katastrofe slične Černobilju zbog granatiranja za koje krive jedna drugu.
Rusija je zauzela fabriku rano u ratu koji je trajao više od šest meseci, a oblasti na jugu su sada u fokusu velike ukrajinske kontraofanzive. Kijev optužuje Moskvu da koristi objekat za zaštitu svojih snaga, optužbu koju Moskva poriče, dok odbija pozive za povlačenje trupa.
Nakon obilaska fabrike u četvrtak, šef IAEA Rafael Grosi rekao je da njegovi inspektori „ne idu nigde“. Grosi i drugi članovi tima otišli su na teritoriju pod kontrolom Ukrajine, ali pet inspektora IAEA ostaje u elektrani, saopštila je ukrajinska državna nuklearna kompanija.
Inspektori će proceniti fizičku štetu na postrojenju, obezbediti da njeni bezbednosni i bezbednosni sistemi funkcionalni i proceniti uslove osoblja u postrojenju, kaže IAEA. Grosi je u četvrtak rekao da će sačiniti izveštaj o svojim nalazima.
Od kada ga je Rusija zauzela u martu, fabriku su kontrolisale ruske trupe, ali je upravljalo ukrajinsko osoblje. U četvrtak je jedan od njegovih reaktora bio prinuđen da se zatvori zbog granatiranja.
U video-obraćanju u četvrtak kasno, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ponovio je svoje česte pozive da se sve trupe uklone iz fabrike — zahtev koji podržavaju zapadni saveznici Kijeva i Ujedinjene nacije.
„Glavna stvar koja se mora desiti je demilitarizacija teritorije stanice“, rekao je Zelenski. „Demilitarizacija i puna kontrola ukrajinskih nuklearnih radnika.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je u četvrtak da Moskva čini sve kako bi osigurala da elektrana može bezbedno da radi i da inspektori IAEA budu u stanju da završe svoje zadatke.
Ukrajinski ministar energetike German Galuščenko rekao je u četvrtak da se razgovara o tome da će određeni stručnjaci IAEA — „do dve osobe“ — biti stalno stacionirani u elektrani.
Ali za nas je važno da stanica mora biti pod nacionalnom kontrolom, što znači da se stanica mora vratiti pod kontrolu Ukrajine“, rekao je on za ukrajinski televizijski kanal 1+1.
Nekoliko gradova u blizini nuklearne elektrane bilo je u četvrtak pod ruskim granatiranjem, oštetivši kuće i druge zgrade, rekao je gradonačelnik regionalnog saveta Zaporožja Nikola Lukashuk. Rojters to nije mogao nezavisno da potvrdi.
Fabrika se nalazi na južnoj obali ogromnog rezervoara na reci Dnjepar koji deli ruske i ukrajinske snage u centralnoj južnoj Ukrajini. Pre rata je snabdevala više od petine električne energije Ukrajine.
Ukrajinski zvaničnici su pozdravili posetu IAEA, izrazivši nadu da će ona dovesti do demilitarizacije fabrike.
Ruski zvaničnici su sugerisali da bi tim IAEA imao samo jedan dan da pregleda elektranu, dok se tim nuklearnog čuvara pripremao duže.
Šef Međunarodnog komiteta Crvenog krsta pozvao je da prestanu sve borbe u blizini elektrane, upozoravajući da se malo može učiniti da se odgovori u slučaju potencijalnog nuklearnog curenja.
„Biće teško, ako ne i nemoguće pružiti humanitarnu pomoć… i zato bi borbe trebalo da prestanu“, rekao je Robert Mardini na konferenciji za novinare tokom posete Ukrajini u četvrtak.
Ukrajina je pokrenula ofanzivu poslednjih dana da povrati teritoriju na jugu Ukrajine, uglavnom dalje niz Dnjepar u susednoj provinciji Herson.
Obe strane su tvrdile da su uspele na bojnom polju u novom pokušaju Ukrajine da ponovo zauzme teritoriju na jugu, iako su detalji do sada bili oskudni, a ukrajinski zvaničnici su objavili malo informacija o njihovom napredovanju.
„To je veoma spor proces, jer cenimo ljude“, rekao je Aleksij Arestovič, savetnik predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog. Moskva je demantovala izveštaje o napretku Ukrajine i rekla da su njene trupe razbili ukrajinske snage.
Rojters nije mogao nezavisno da proveri te tvrdnje.
Ukrajinska vojska saopštila je kasno u četvrtak da su ruske snage granatirale desetak gradova na jugu, uz napade u drugim regionima, uključujući Harkov na severu i Donjeck na istoku.
Milioni ljudi su pobegli iz Ukrajine, hiljade je ubijeno, a gradovi su pretvoreni u ruševine u onome što Kijev i Zapad nazivaju ničim izazvanim agresivnim ratom Rusije.
Moskva svoje akcije naziva „specijalnom vojnom operacijom“ za oslobađanje Ukrajine od nacionalista i zaštitu zajednica koje govore ruski.