Kako se navodi u izveštaju, plan je usvojen na sastanku najviših državnih zvaničnika i predstavnika Centralne banke Rusije 30. avgusta.
Taj potez navodno ima za cilj usporavanje jačanja rublje, što bi moglo da predstavlja probleme za rusku ekonomiju, smanjenjem profita izvoznika. Rusija takođe navodno želi da zadrži svoje devizne rezerve u „prijateljskim“ valutama umesto u evru i američkom dolaru, nakon što je Zapad zamrznuo 300 milijardi dolara rezervi te zemlje u okviru sankcija u vezi sa Ukrajinom.
„Zamrznutih 300 milijardi dolara… postalo je ranjivost i simbol propuštenih prilika“, navodi se u izveštaju pripremljenom za sastanak, a citira novinska kuća, koja je dobila kopiju dokumenta koji su navodno verificirali učesnici sastanka.
U dokumentu se, međutim, navodi da se čak i kupovina valuta „prijateljskih“ zemalja može pokazati problematičnom, jer bi to zahtevalo posebne sporazume, dok su valute drugih nacija podložne ili političkim ili devalvacionim rizicima.
Prema rečima prvog zamenika predsednika Banke Rusije Dmitrija Tulina, koji je razgovarao sa poslovnim izdanjem RBK, „mnogo je bezbednije koristiti valute zemalja koje ne podržavaju sankcije Rusiji“ iako postoji mali rizik da se one odluče da se pridruže sankcije kasnije. Međutim, dugoročna štednja u alternativnim valutama može biti nezgodna i može zahtevati individualni pristup u zavisnosti od zemlje, pošto se različite valute „u velikoj meri razlikuju jedna od druge u pogledu likvidnosti, volatilnosti kursa i mogućnosti korišćenja u robnim i finansijskim tržišta.”
Banka Rusije nije odmah odgovorila na zahteve medija za komentar u vezi sa valutnim planom.