Austrijski kancelar Karl Nehamer pozvao je u nedelju da EU uvede gornju granicu cena struje i odvoji naknade za struju od cene gasa. Austrijski lider je rekao da će neuspeh u tome dozvoliti ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da „odredi evropsku cenu struje“.
„Moramo konačno zaustaviti ludilo koje se dešava na energetskim tržištima. A to se može desiti samo kroz evropsko rešenje“, navodi se u saopštenju Nehamerove kancelarije. „Konačno se nešto mora dogoditi. Ovo tržište se neće regulisati u sadašnjem obliku. Pozivam sve EU 27 da se okupe kako bismo odmah zaustavili ovu eksploziju cena.
EU se oslanja na Rusiju u snabdevanju oko 40% svog gasa, a napori koje predvodi vlada da nagomilaju ovaj dragoceni resurs u pripremi za zimu i potencijalno prekid snabdevanja primorali su kompanije da kupuju, a ne da prodaju, i podigli cene. Ovo iskrivljeno tržište je dodatno otežano time što neke zemlje EU odbijaju da kupuju ruski gas u rubljama, kao što je Moskva zahtevala, i sankcije EU Rusiji koje ometaju radove na održavanju gasovoda Rusija-Evropa.
Cene struje širom Evrope vezane su za cenu gasa, koji sada košta oko deset puta više nego prošle godine. Međutim, dok neke zemlje EU u velikoj meri zavise od ruskog gasa za grejanje i industriju, one koriste alternativna goriva za proizvodnju električne energije. Austrija, na primer, proizvodi više od tri četvrtine svoje električne energije iz obnovljivih izvora, prema podacima Međunarodne agencije za energiju za 2020.
Nehamer je tvrdio da bi razdvajanje cena električne energije i gasa dovelo do pravednijeg računa za potrošače koji preciznije odražava troškove proizvodnje električne energije.
„Ne možemo dozvoliti Putinu da svaki dan određuje evropsku cenu struje“, dodao je on, misleći na rusku kontrolu većeg dela snabdevanja gasom u Evropi.
Češka Republika, koja trenutno predsedava EU po principu rotacije, najavila je u petak da će sazvati samit o energetskoj krizi „što je pre moguće“, tokom kojeg će se razgovarati o ograničenjima cena.
Putin je uporedio pokušaje EU da se isključi od ruskih fosilnih goriva sa ekonomskim „samoubistvom“.