Jedan od najpoznatijih belgijskih brendova piva suočava se sa pozivima na bojkot nakon što su šefovi počeli proizvodnju u pivarama širom Rusije, mesecima nakon invazije predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu.
Leffe pivo se sada proizvodi u sedam ruskih pivara od strane AB InBev Efes, zajedničkog preduzeća između AB InBev i turskog proizvođača piva Anadolu Efesa, navodi se u tvitu ranije ovog mjeseca Belgijsko-luksemburške privredne komore u Rusiji.
Ova najava, koja je usledila dugo nakon što su mnoge zapadne firme zatvorile prodavnice i fabrike u Rusiji pod velikim pritiskom javnosti, sada je izazvala reakciju na internetu i pokrenula pozive na bojkot.
„Slučaj Leffe Beer-a mnogo govori“, rekao je u četvrtak Oleg Nikolenko, portparol ukrajinskog ministarstva spoljnih poslova. „Postoji sve veća kampanja za bojkot ovog proizvoda u Belgiji, koja dolazi od njegovih najlojalnijih potrošača.
Katja Juščenko, supruga bivšeg ukrajinskog predsednika Viktora Juščenka, prozvala je AB InBev, čak optužujući kompaniju da „podržava genocid“.
„Kako Zapadni Evropljani vole da drže predavanja drugima o korupciji kada sami biraju novac umesto morala. Bojkotirajte #Leffe pivo“, napisala je ona na Tviteru.
Odluka zajedničkog preduzeća dovela je do toga da se njegova matična kompanija AB InBev trudi da otkloni rastuću PR katastrofu. Pivarski gigant, koji drži 24 procenta udela u Anadolu Efesu, formirao je zajedničko preduzeće AB InBev Efes 50-50 sa turskom kompanijom 2018. Ali Anadolu Efes operativno kontroliše svakodnevno upravljanje.
Anadolu Efes nije odgovorio na zahtjev za komentar, a pokušaji da se dođe do zajedničkog preduzeća bili su neuspješni.
Na pitanje da li se kompanija protivi odluci da se proizvodi Leffe u Rusiji, portparol AB InBev-a je u četvrtak rekao da pivara aktivno nastoji da proda svoje udeo u poduhvatu svom turskom partneru i da suspenduje svoju licencu za prodaju određenih brendova.
Firma sa sedištem u Leuvenu napustila je rusko tržište nekoliko nedelja nakon početka rata u Ukrajini. U aprilu je kompanija saopštila da će prodati svoj udeo od 50 odsto u poduhvatu sa Anadolu Efesom, i očekuje se da će kao rezultat dobiti 1,1 milijardu dolara. Ali uprkos tome što je u aprilu rečeno da je u „aktivnim razgovorima“ da Anadolu Efes kupi udeo, još uvek nije objavljena nikakva prodaja.
Pivo, kao i drugi prehrambeni proizvodi, nije na meti evropskih sankcija Rusiji, sve dok se ne proizvodi u saradnji sa ljudima ili društvima na meti sankcija.
U Belgiji je ta vest izazvala negodovanje lokalnih političara koji kažu da je brend i dalje u vlasništvu ovog pivarskog giganta, te da je zbog toga i dalje špijun.
„To postavlja etičko i moralno pitanje“, rekao je Fransoa Deske, valonski poslanik koji sedi u odboru za poljoprivredu i član je opozicione stranke Les Engaže.
Deskuesnes je upozorio na „reperkusije na sve aktere pivarskog ekonomskog lanca u Belgiji“, dovodeći poslove u opasnost.
Dozvoliti belgijskom pivu da se proizvodi u inostranstvu je „stvarna pretnja“, dodao je Deskuesnes. „Ako pristanemo da ovo uradimo za proizvod, dozvolićemo preseljenje […] To je obmana, to je prevara.
AB InBev nije jedina zapadna kompanija koja se bori da prekine ruske veze. Francuski naftni gigant TotalEnergies pokušava da se distancira od svog zajedničkog preduzeća Terneftegaz sa ruskom firmom Novatek. Kompanija za prevoz putnika Uber i dalje je u potrazi za kupcem za svoj udeo u poduhvatu sa ruskom tehnološkom kompanijom Iandek.