Govoreći tokom parlamentarne debate koju je vodila glavna opoziciona stranka povodom prisluškivanja političara i novinara, Kirijakos Micotakis je rekao da „ništa ne sme da dovodi u pitanje ovu vrednu granu države“.
Parlament se ranije vratio sa letnje pauze na debatu, koju je sazvala glavna opoziciona stranka Siriza nakon otkrića da je Nikos Andrulakis, šef treće najveće političke stranke u Grčkoj, bio pod nadzorom tri meseca prošle godine kada se kandidovao za stranku PASOK rukovodstva, a da je pod prismotrom bio i finansijski novinar.
Micotakis, koji se suočava sa reizborom sledeće godine, insistirao je da nije znao za ono što je nazvao legalnim prisluškivanjem Andrulakisa, ali da to ne bi odobrio da je znao. Nacionalna obaveštajna služba Grčke odgovara direktno kabinetu premijera.
„Kada sam o tome obavešten, nisam oklevao da kažem da je to pogrešno“, rekao je Micotakis tokom svog uvodnog govora u parlamentu u četvrtak. On nije otkrio razloge zbog kojih je Andrulakis bio pod prismotrom, pozivajući se na zabrinutost za nacionalnu bezbednost, ali je insistirao da je prisluškivanje legalno i pozvao Andrulakisa da iznese to pitanje pred grčke ili evropske sudove ako se ne slaže.
Lider Sirize Aleksis Cipras kritikovao je Micotakisovo postupanje po ovom pitanju, optužujući ga za kriminalno ponašanje prisluškivanja telefona opozicionog političara bez navođenja razloga i pozivajući ga da podnese ostavku.
„Vi ste pravno, politički, ali prvenstveno moralno obavezni da … kažete zašto ste nadgledali tadašnjeg evropskog poslanika, a sada šefa treće najveće stranke u Grčkoj“, rekao je Cipras. „Daj odgovor. Dužni ste da date odgovor. Šta je to bio nacionalni razlog? Da li je agent stranih interesa? … Da li je opasan po nacionalnu bezbednost?“
Skandal je već doveo do ostavke šefa EIP Panagiotisa Kontoleona i generalnog sekretara kabineta premijera Grigorisa Dimitriadisa.
Tromesečno prisluškivanje Andrulakisovog telefona iz septembra 2021. otkriveno je nakon što je Andrulakisa, kao člana Evropskog parlamenta, obavestila služba za sajber bezbednost Evropskog parlamenta da je bila meta pokušaja prisluškivanja špijunskog softvera Predator.
U aprilu je grčki finansijski novinar Tanasis Kukakis rekao da ga je grupa za digitalna prava Citizen Lab obavestila da je njegov telefon bio meta nadzora softvera Predator od jula do septembra 2021.
Vlada insistira da nije koristila Predatora, ali je priznala da je Andrulakisov telefon odvojeno bio pod nadzorom obaveštajne službe.
Androulakis je 26. jula podneo tužbu tužiocima u Vrhovnom sudu Grčke zbog špijunskog softvera Predator i zahtevao je da zna razloge za nadzor obaveštajne službe.
Micotakis je rekao da će vlada predložiti izmene u načinu rada EIP-a, uključujući povećanje njegove odgovornosti i parlamentarnog nadzora, kao i interne promene za jačanje transparentnosti, obuku osoblja i interne kontrole.