Kina, koja tvrdi da je Tajvan sopstvena teritorija uprkos snažnim primedbama demokratski izabrane vlade u Tajpeju, pokrenula je ratne igre u blizini ostrva nakon što je predsednica Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi došla početkom avgusta.
Otprilike nedelju dana kasnije pratilo ju je pet drugih američkih poslanika, a kineska vojska je odgovorila izvođenjem vežbi u blizini Tajvana.
Centralna novinska agencija nije imenovala poslanike koji dolaze, rekavši samo da će stići američkim vojnim avionom na aerodrom Songšan u centru Tajpeja i da će se u petak sastati sa predsednikom Tajvana Cai Ing-venom.
Ministarstvo spoljnih poslova Tajvana i de fakto američka ambasada u Tajpeju odbili su da komentarišu.
Pelosijeva poseta je razbesnela Kinu, koja je po prvi put odgovorila probnim lansiranjem balističkih projektila iznad Tajpeja, i odbacivanjem nekih linija dijaloga sa Vašingtonom, uključujući vojne razgovore u pozorištu i klimatske promene.
Sjedinjene Države nemaju formalne diplomatske veze sa Tajvanom, ali su po zakonu obavezne da ostrvu obezbede sredstva za odbranu.
Kina nikada nije isključila upotrebu sile kako bi Tajvan stavila pod svoju kontrolu. Tajvanska vlada kaže da Narodna Republika Kina nikada nije vladala ostrvom i da stoga nema pravo da polaže pravo na njega i da samo njenih 23 miliona ljudi može odlučiti o njihovoj budućnosti.