Amerikanci su i dalje pogođeni neprekidnim povećanjem troškova života, a najnoviji pokazatelj pokazuje da su stope za iznajmljivanje stanova postavile nove rekordne vrednosti već 17 meseci zaredom.
Srednja mesečna zakupnina u 50 najvećih gradskih oblasti skočila je na 1.879 dolara u julu, što je 12,3% više u odnosu na godinu dana ranije, izvestio je Realtor.com u sredu. Podaci su zasnovani na oglasima Realtor.com za studije, jednosobne i dvosobne stanove, što znači da su veći stanovi i kuće isključeni iz medijane.
Iako rente i dalje rastu dvocifrenom brzinom, stopa rasta se ohladila sa vrhunca od 17,3% u januaru. Najnoviji rast prati porast od 14,1% u odnosu na godinu ranije u junu.
„Zakupodavci su smanjili povećanje zakupnine, ali mnogi iznajmljivači i dalje osećaju nedostatak svojih mesečnih budžeta“, rekla je glavni ekonomista Realtor.com Danielle Hale. „Čak i dok su žonglirali sa višim troškovima za hranu i namirnice i prevoz, rastući troškovi stanarine i stanovanja najveći su izvor finansijskog pritiska.
Referentna stopa inflacije u SAD porasla je 8,5% u julu nakon što je u junu skočila na 40-godišnji maksimum od 9,1%. A pošto je centralna banka zemlje podigla kamatne stope kako bi smirila inflaciju, stope na hipotekarne kredite u SAD su se popele na najviši nivo od novembra 2008, što otežava iznajmljivačima da kupuju kuće.
Prodaja novih domova je u julu pala za 29,6% na godišnjem nivou, izvestio je u utorak američki Biro za popis stanovništva. Međutim, čak i uz usporavanje potražnje, prosečna cena novoizgrađene kuće porasla je na 546.800 dolara, što je 23% više nego godinu dana ranije.
„Mnogi iznajmljivači su jednostavno iskorišćeni“, rekao je Hejl. „Između rastuće inflacije, viših cena gasa i trzaja tržišta akcija i kriptovaluta, oni imaju manje novca pri ruci da bi potrošili više na stanovanje.
Najveće julsko povećanje zakupnine zabeleženo je u Majamiju, za 26,2 odsto i oblasti Njujorka, za 25,4 odsto. Realtor.com je saopštio da je bilo ratova za licitacije za stanove i dugih redova za otvorene kuće u Njujorku, gde su kirije porasle za 38,3% u julu, otprilike utrostručivši stopu povećanja u okolnim predgrađima. Boston, Čikago i Orlando na Floridi takođe su imali porast od 20% na godišnjem nivou.