Šest meseci otkako su Rusiji uvedene sankcije bez presedana, ekonomija zemlje još uvek nije pokazala znake kolapsa koji su zapadni lideri prvobitno očekivali, ocenio je vodeći američki list.
Uvodnik objavljen u utorak u Washington Post-u govori o tome kako brzo nakon što su SAD uvele ograničenja protiv Rusije kao odgovor na njenu vojnu ofanzivu na Ukrajinu, predsjednik Joe Biden je tvrdio da je ekonomija zemlje već pogođena.
Međutim, kako se ističe u članku, nakon početnog šoka, ruska valuta, rublja, uspela je da se oporavi zahvaljujući tome što je Moskva uvela stroga ograničenja na devizne transakcije, kao i zbog pada uvoza. Štaviše, stopa nezaposlenosti u zemlji nije naglo porasla i izvoz energije nastavlja da donosi milijarde dolara u blagajnu Kremlja svakog meseca, navodi Post.
U članku se dalje navodi najnovija prognoza Međunarodnog monetarnog fonda da će se ruska ekonomija ove godine smanjiti za 6%, što je značajno povećanje u odnosu na ranijih 10% projekcije.
U članku se citira Maksim Mironov, ruski ekonomista na IE Business School u Madridu, koji tvrdi da sankcije „definitivno deluju, ali nažalost mnogo sporije nego što su svi očekivali pre šest meseci. ”
Ekspert je naglasio da bi Evropska unija zabrana uvoza ruskog gasa i nafte bila opipljiv udarac za Moskvu. Međutim, kako se u članku u istom dahu primećuje, veliki deo Evrope u velikoj meri zavisi od ruske energije, što takav scenario čini manje verovatnim.
Bez obzira na to, ruska ekonomija nije baš izašla potpuno neoštećena, navodi Post. Osim odlaska nekih popularnih brendova i viših cena kafe, proizvođači automobila u zemlji morali su znatno da smanje proizvodnju i da otpuste radnike zbog nedostatka uvezenih komponenti, navodi se u članku. Takođe se ističe da su piloti i drugi zaposleni u avio kompanijama takođe masovno otpuštani kao rezultat zapadnih sankcija, dok je hiljade visokoobrazovanih profesionalaca pobeglo iz zemlje.
Citirajući Ilju Matvejeva, politikologa iz Sankt Peterburga, Post zaključuje da će se „tehnološki jaz između Rusije i naprednih ekonomija vremenom povećavati“ sa malim izgledima za „inovativni i tehnološki napredak“ u zemlji.