Britanski pabovi se suočavaju sa „izumiranjem“

Britanski pabovi se suočavaju sa „izumiranjem“

Skoro tri od četiri britanska pabova očekuju da će prestati sa radom ove zime, prema istraživanju Morning Advertiser-a objavljenom u utorak, u kojem se navode rekordno visoke cene energije kao glavni razlog za zabrinutost u industriji.

Kako se očekuje da će troškovi energije nastaviti da rastu, preko 70% pabova kaže da će biti primorani da zauvek zatvore svoja vrata osim ako vlada ne interveniše.

Više od 65% ispitanika reklo je da su videli da su im troškovi komunalnih usluga porasli za preko 100%. Još 30% vlasnika pabova reklo je da su im računi porasli za 200%, dok je 8% prijavilo povećanje od neverovatnih 500%. Skoro 80% vlasnika reklo je da nemaju načina da izdrže troškove.

Očajni operateri sada pozivaju vladu da se uključi i spasi ih od zatvaranja. Jedan vlasnik paba rekao je za Morning Advertiser da je „vladi potrebna odgovarajuća podrška i intervencija“, ističući da će „čak i povećanje od 20% biti nepriuštivo, a kamoli 200%.“

Drugi vlasnici su takođe osudili „smešnu“ situaciju u kojoj se trenutno nalaze, napominjući da je još gora od „kovid vremena“. Neki pozivaju vladu da smanji PDV i poslovne stope, dok drugi predlažu uvođenje ograničenja cena energije za preduzeća.

The Morning Advertiser kaže da se tekuća energetska kriza sada opisuje kao „događaj izumiranja“ za gostoprimstvo i da bi Britanija mogla da vidi kako hiljade pabova, restorana i pivara zauvek zatvaraju svoja vrata ukoliko vlada ne reaguje brzo.

Generalni direktor Fisco grupe, Hit Bol, koji upravlja tri paba širom jugoistočne Engleske, rekao je za Morning Advertiser da se čini da je ugostiteljski sektor nedovoljno zastupljen u „hodnicima moći“.

„Možda zato što misle da smo robusna industrija, i u pravu su, ali ovo je sada scenario sudnjeg dana. Videti poslovnog sekretara koji pokušava da smiri umove potrošača govoreći da pomoć stiže je sjajno, ali bi možda trebalo da se fokusira na preduzeća na ivici zatvaranja“, rekao je Bol.

Direktor je takođe primetio da, iako se mnogi operateri suočavaju sa povećanjem cena energije, neki imaju poteškoća da uopšte dobiju bilo kakve poslove od elektroenergetskih kompanija. „U razgovoru sa drugim operaterima, čak im se ne nude novi energetski ugovori ni po koju cenu jer se sektor/operacija smatra ‘visokim rizikom’. Dakle, ne mogu čak ni da dobiju vlast čak i ako to mogu priuštiti, kakva havarija.“