Kišida je to dao komentar na konferenciji o „zelenoj transformaciji“ o jačanju napora zemlje da obuzda emisije gasova staklene bašte. Japan je obećao da će postići neutralnost ugljenika do 2050. godine.
Antinuklearni sentiment i zabrinutost za bezbednost naglo su porasli u Japanu nakon katastrofe nuklearne elektrane Fukušima 2011. godine, ali vlada se zalagala za povratak nuklearnoj energiji usred zabrinutosti zbog nestašice struje nakon ruske invazije na Ukrajinu i globalnog nastojanja da se smanji emisija gasova staklene bašte. .
Vlada je, međutim, ranije insistirala da ne razmatra izgradnju novih postrojenja ili zamenu starih reaktora. Kišidin komentar u sredu predstavlja oštru promenu tog stava.
Većina japanskih nuklearnih elektrana isključena je nakon nesreće u Fukušimi radi bezbednosnih provera prema pooštrenim standardima.
Vlada je već objavila planove za ponovno pokretanje do devet reaktora do zime kako bi se izborila sa energetskom krizom. Cilj je da se do sledećeg leta ponovo pokrene sedam drugih reaktora i produži radni vek reaktora koji stare.