BOGOTA – Kolumbija je suspendovala prisilno iskorenjivanje polja koke i fokusiraće se na presretanje pošiljki kokaina, istovremeno pružajući poljoprivrednicima podsticaje da usvoje legalne useve, rekao je u utorak novi direktor nacionalne policije, piše AP.
U intervjuu za novine iz Bogote El Tiempo, direktor nacionalne policije Henri Sanabrija rekao je da su operacije iskorenjivanja plantaža listova koke u udaljenim oblastima nedavno obustavljene.
Sanabria, koji je imenovan na tu funkciju prošle nedelje, rekao je da je iskorenjivanje zaustavljeno kako bi se smanjio uticaj politike protiv narkotika na ljude koji „imaju najmanju odgovornost za trgovinu drogom“.
Ovaj potez označava značajan pomak u politici droge u andskoj naciji, koja se bori da uspori izvoz kokaina u Sjedinjene Države. Nedavno inaugurisani levičarski predsednik Kolumbije rekao je da želi da promeni način na koji se nacija bori protiv trgovine drogom.
Ranije su vlade u Kolumbiji postavljale godišnje ciljeve za iskorenjivanje useva koke i angažovale hiljade policajaca i vojnika da ručno izvlače žbunje koke iz zemlje. Takođe su ubijali biljke koke avionima za prašinu useva i nedavno dronom.
Nasilno iskorenjivanje ponekad je dovelo do nasilnih sukoba između policije i farmera, koji su tvrdili da nedostatak infrastrukture u udaljenim delovima Kolumbije čini druge useve ekonomski neodrživim. Tokom godina, desetine policajaca koji su učestvovali u operacijama iskorjenjivanja ubijeno je od snajperista ili ranjeno od mina.
Programi iskorenjivanja su dobili finansijsku i tehničku podršku od Sjedinjenih Država, ali nisu uspeli da značajno utiču na trgovinu kokainom.
Prema američkoj kancelariji za nacionalnu politiku kontrole droga, godišnji potencijal proizvodnje kokaina u Kolumbiji porastao je sa 273 tone u 2011. na 972 tone prošle godine. Agencija procenjuje da se količina zemlje koja se koristi za uzgoj koke utrostručila u istom periodu.
U svom inauguracionom govoru ranije ovog meseca, predsednik Gustavo Petro je rekao da je „rat protiv droge propao“ i da je vreme da nacije širom sveta pronađu nove načine za rešavanje supstanci kao što je kokain.
Ministar pravde Nestor Osuna rekao je u utorak da će kokain i dalje biti ilegalan u Kolumbiji, iako bi neke dozvole mogle biti odobrene poljoprivrednicima koji uzgajaju listove koke za medicinske proizvode.
Osuna je dodao da će se policija i sudije fokusirati na razbijanje narko bandi i preduzeća koja peru novac za trgovce ljudima.